książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje , mity i religie
Okres historyczny przekrojowe
Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku

Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku

praca zbiorowa Muzeum Śląskie
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-62593-95-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 252
Wymiary: 220 x 270

Dostępność: Na półce

82.30 zł


Monografia towarzysząca wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”, którą można było oglądać w Muzeum Śląskim do 30.04.2018 roku.

Wydawnictwo podkreśla znaczącą rolę, jaką Reformacja odegrała w kształtowaniu się tożsamości regionu Górnego Śląska i czyni to 500 lat po historycznym ogłoszeniu przez Marcina Lutra 95 tez. Tego dnia, 31 października 1517 roku, wszystko się zmieniło. Patrząc na Górny Śląsk w kontekście historycznym, kulturowym i społecznym, autorzy dostrzegają wpływy reformatorów, ślady ich działalności, ale także zjawiska towarzyszące implementacji nowego światopoglądu i związanych z tym konsekwencji. Publikacja dzieli się na 9 rozdziałów, bogato ilustrowanych, które ukazują fenomen reformacji na Górnym Śląsku, poszerzając wiedzę o tym zjawisku o tak niezbędne konteksty jak tradycja, edukacja czy duchowość, charakteryzujące jego mieszkańców.



„Wielowymiarowość Śląska poświadczona w Księdze henrykowskiej polskim zdaniem, zapisanym przez opata Niemca, a wypowiedzianym przez Czecha, odzwierciedliła się później w cieszyńskim porządku kościelnym – wydanej po czesku, a następnie po niemiecku ustawie nadającej ramy życiu religijnemu polskojęzycznych w większości luteranów. Do współbrzmienia trzech kultur doszedł kontrapunkt dwóch religii: katolickiej i protestanckiej. Idąc tym muzycznym tropem, można dodać, że

Śląsk nie stał się bynajmniej fugą, gdzie tematy ścierają się i pojawiają w przetworzeniu rządzącym się swoimi harmonicznymi zasadami, ale raczej rondem sonatowym, w którym owszem dominuje refren – czas pokoju i solidarności – ale obecne są również momenty w żaden sposób tego refrenu nieprzypominające.”

[Alicja Knast, Słowo od Wydawcy]



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania