książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Walki pod Łodzią 1914/1915 – relacje prasy i propagandy

Walki pod Łodzią 1914/1915 – relacje prasy i propagandy

Napad pod Kutnem. Walki o Piotrków. Bitwa pod Łodzią reMEDIA
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-925757-1-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 58
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

21.00  13.30 zł


Pozycja ta stanowi zbiór relacji uczestników i naocznych świadków wydarzeń wojennych, które rozegrały się w 1914 roku w Łodzi i okolicach. Jest to to ciekawe uzupełnienie dość ubogiej literatury traktującej o czasach I wojny światowej w naszym regionie.
Materiały umieszczone w niniejszej książce pochodzą zarówno ze źródeł niemieckich (drukowane w prasie i książkach doniesienia z frontu oraz listy do rodziny) oraz polskich (prorosyjskie broszury autorstwa Wacława Poboga wydane w Warszawie nakładem „Kurjera Narodowego”).
Depesze z frontu podlegały ostrej wojennej cenzurze – nie dziwi fakt usuwania z tekstu nazw miejscowości oraz walczących oddziałów wojskowych.
Innym aspektem jest, podporządkowanie wojennej prasy celom propagandy. I tak, obu uczestnikom konfliktu zależało na ukazaniu siebie jako walczących po sprawiedliwej stronie. Niemcy ukazywali Rosjan, jako dziką masę ze Wschodu, przedstawicieli niższej cywilizacji, którą symbolizował potężny nieoswojony rosyjski niedźwiedź.
Strona rosyjska napiętnowała Niemców za ich germańską butę i pogardę dla Słowian. Propaganda rosyjska wzywała do zjednoczenia pod berłem Cara i pobicia przepełnionych pychą Prusaków.
Cała ta publikacja ma w sumie ponad 30 zdjęć i obrazków. Ilustracje doi dobierano tak, aby adekwatnie obrazowały opisywane wydarzenia oraz ich szczególny nastrój.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania