książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Pod dowództwem Litzmanna

Nakład wyczerpany!

Pod dowództwem Litzmanna

Krwawe walki Operacji Łódzkiej 1914 r. Lezius M. reMEDIA
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-925757-9-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 52
Wymiary: 145 x 205

21.00 zł


Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Dywizje niemieckie, kierując się wytycznymi swych dowódców - Hindenburga i Ludendorffa, dążyły do otoczenia Łodzi i zgrupowanych w tym rejonie licznych wojsk rosyjskich. Krwawe walki, toczone w trudnych jesienno-zimowych warunkach, miały charakter wojny manewrowej. Okrążenie Rosjan nie powiodło się, gdyż Niemcy zostali odcięci przez ściągnięte z Syberii posiłki wojsk carskich. Dywizjom niemieckim, nękanym przez wroga, mróz i braki zaopatrzenia, pozostała jedynie możliwość wyrwania się z rosyjskiego "pierścienia". W brawurowej walce, siły niemieckie przerwały front w okolicy Gałkowa i przedarły się do Brzezin, bitwę tę nazwano "przełamaniem pod Brzezinami" a Litzmanna okrzyknięto "Lwem spod Brzezin". W efekcie ogromnych strat Rosjanie na początku grudnia ewakuowali się z Łodzi i ustawili front pozycyjny na linii rzeki Rawki.
Operacja Łódzka uznawana jest za największą bitwę manewrową Wielkiej Wojny. W walkach po obu stronach wzięło udział ponad pół miliona żołnierzy, z czego około 200 tysięcy poległo.

Książka "Pod dowództwem Litzmanna" to doskonałe uzupełnienie dość ubogiej literatury traktującej o tym arcyciekawym epizodzie I Wojny Światowej.
Cała publikacja ma w sumie ponad 20 ilustracji oraz mapę sytuacyjną walk. Ilustracje dobierano tak, aby adekwatnie obrazowały opisywane wydarzenia oraz ich szczególny nastrój.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania