książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Służące do wszystkiego

Służące do wszystkiego

Kuciel-Frydryszak J. Marginesy
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-65973-81-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 416
Wymiary: 140 x 220

42.00 zł


Pierwsza w Polsce książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w charakterze służących.

Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach. Przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne. Obserwuje je przy kuchennej pracy. Współczuje, gdy muszą oddać swoje, często nieślubne, dzieci.

W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.

"Służące do wszystkiego" to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania