książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu

Nakład wyczerpany!

Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu

Primke R., Szczerepa M., Szczerepa W. Technol
Rok wydania: 2007
Seria: Militarne Sekrety
ISBN: 978-83-60762-00-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 144
Wymiary: 145 x 200

Dostępność: Niedostępna

24.50 zł


Jest to pierwsza książka, która w tak szczegółowy sposób prezentuje historię wojen husyckich, prowadzonych na terenach Śląska, Łużyc i Pomorza. Wojen, z jednej strony niezwykle krwawych i okrutnych, z drugiej zaś pełnych zaskakujących zwrotów oraz politycznych knowań i układów, pozostających w cieniu toczonych walk .
Bazując na wielu nieznanych dotąd dokumentach archiwalnych, Autorzy w bardzo wnikliwy sposób opisali kolejne etapy husyckich wypraw. Zaprezentowali również samą genezę ruchu husyckiego, postacie jego najważniejszych przywódców oraz ich sukcesy i porażki na bitewnych polach. Wiele uwagi poświęcili również kwestii husyckiej wojskowości: wykorzystywanej przez nich taktyce - niejednokrotnie bardzo nowatorskiej, uzbrojeniu oraz ogólnej strukturze ich armii.
„Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu” to pasjonująca lektura dla wszystkich osób zainteresowanych historią średniowiecza.



Recenzje

1. Leuthen
Osobiście jestem trochę rozczarowany tą pozycją. Książka nie jest zbyt gruba (suma stron - 152, z czego 130 stron tekstu), a kosztuje 26 zł. Jest sporo ilustracji, ale tylko 5 (słownie - pięć!) jest bezpośrednio związanych z opisywanym terenem (w większości brak np. zdjęć śląskich zamków zdobytych przez husytów)... Autorzy nie wspominają o tym, jak trwale zapisały się np. w topografii Sudetów wydarzenia z tego okresu (np. Husyckie Skały w Górach Sokolich i związana z nimi opowieść). Nie dowiedziałem się z tej pozycji zbyt wiele nowych rzeczy nt. wojen husyckich na Śląsku i Pomorzu - większość można wyczytać we wcześniejszych publikacjach polskojęzycznych autorstwa Piotra Marczaka i Andrzeja Michałka. Autorzy poświęcili sporo miejsca sylwetkom dowódców husyckich (część IX), brak natomiast takowych biogramów osób z "drugiej strony barykady". Bibliografia obejmuje 68 pozycji, brak w niej jednak niezwykle ważnej dla opisywanego tematu publikacji Colmara Grünhagena "Die Hussitenkämpfe der Schlesier 1420-1435" (Breslau 1872).

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania