książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Tajemnice pogranicza

Tajemnice pogranicza

Nieznane fakty z historii Prus Wschodnich Młotek M. Technol
Rok wydania: 2013
Seria: Militarne Sekrety
ISBN: 978-83-60762-44-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 306
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

42.00 zł


"Tajemnice pogranicza" to zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.

Kulisy przejęcia władzy przed Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku. Czy kanclerz Rzeszy szantażował prezydenta Paula von Hindenburga i jego syna Oskara?

Historia "drugiej stolicy Rzeszy" - niewielkiej wsi w Prusach Wschodnich, w której przesądzono o losie Niemiec i całej ówczesnej Europy.

Szczegółowa relacja z pogrzebu Prezydenta Rzeszy na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem - największej niemieckiej manifestacji patriotycznej, jaka odbyła się na terenie Prus Wschodnich po I wojnie światowej.

Opis wizyty sterowca LZ 129 "Hindenburg" nad wsiami i miastami zachodniej części Prus Wschodnich. W 1936 roku największy sterowiec w historii zapowiedział wielkie wyborcze zwycięstwo Adolfa Hitlera. Rok później symbolicznie zapowiedział też jego klęskę.

Niezwykła biografia Ferdinanda Sauerbrucha - najbardziej zasłużonego niemieckiego lekarza w historii. Na liście jego pacjentów znaleźli się między innymi Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Ludwig Beck, Claus von Stauffenberg, Lenin i Konstantyn I Grecki.

Szczegółowa relacja z niebezpiecznej podróży Stefana Żeromskiego po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty pisarza na terenach plebiscytowych doszło w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską.

Kulisy tajnych akcji i szpiegowskiej walki przed plebiscytem z 1920 roku. W jakim celu polski wywiad obserwował politycznych przywódców junkrów wschodniopruskich i najbliższych przyjaciół późniejszego prezydenta Paula von Hindenburga?

Jan Nowak-Jeziorański i Stanisław Witkowski, jeden z "najofiarniejszych i najodważniejszych ludzi" polskiego podziemia. Co w 1942 roku robili w Prusach Wschodnich słynni kurierzy Armii Krajowej?

Historia nieznanego zamachowca, który 20 lipca 1944 roku poleciał z Clausem von Stauffenbergiem do Wilczego Szańca. Kto tak naprawdę miał zabić Adolfa Hitlera?



Recenzje

1. barju
Szczerze polecam tą pozycję, nie tylko fanom historii. Świetny i przystępny język, ciekawe zdjęcia i przede wszystkim pasja płynąca z każdego słowa.
2. rewton
Właśnie przebrnąłem przez 288 stron "Tajemnic pogranicza". Książka napisana z pasją i gruntowną wiedzą na temat historii i stosunków panujących w ówczesnych Prusach Wschodnich.Rzetelny przekaz informacji zawartych w publikacji jest uzupełniony masą (dosłownie) kapitalnych zdjęć i opatrzony przypisami autora. Przeczytałem ją jednym "tchem" i jedno jest pewne, ...... w niedługim czasie do niej wrócę. Jestem pełen podziwu dla autora za trud, cierpliwość i ogrom pracy włożony w tworzenie "Tajemnic pogranicza".
3. Wojciech
Świetna próbka dobrego stylu pisania o historii. Znakomite ilustracje. Wreszcie pojawiła się książka, którą poprzedziły badania w archiwach, ale też w terenie. Opisy są tak plastyczne, że z powodzeniem można by na ich podstawie nakręcić film. Szczególnie zainteresowała mnie sprawa politycznego testamentu Paula von Hindenburga, szantażu, jakiego miał dopuścić się wobec prezydenta Rzeszy Adolf Hitler oraz temat zmagań polskiego i niemieckiego wywiadu w Prusach Wschodnich.
4. adam
Takie książki lubię czytać. Wciąga od pierwszych zdań. Wspaniałe ilustracje i interesujące materiały źródłowe.

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania