książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Szczera wola i zniewolenie

Szczera wola i zniewolenie

Harcerstwo w Polsce 1945-1980 Czopowicz S. Niezależne Wydawnictwo Harcerskie
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-930870-0-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 636
Wymiary: 165 x 245

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00 zł


„Szczera wola i zniewolenie” – wbrew podtytułowi – jest książką nie tylko o harcerstwie. Autor, omawiając przemiany ideowe i wychowawcze w Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1945–1980 i politykę władz państwowych wobec harcerstwa, przedstawia metody stosowane przez komunistów w zwalczaniu społecznego oporu wobec narzuconej ideologii, w podporządkowywaniu sobie oświaty, szkolnictwa i organizacji młodzieżowych.

Ukazuje mechanizmy zwalczania tradycyjnych wartości – religijnych, narodowych i społecznych – stanowiących fundament prawdziwego harcerstwa i szerzej – światowego skautingu. Pokazuje wykorzystywanie harcerstwa przez partyjny aparat jako narzędzia do „walki o rząd dusz” młodzieży polskiej. Narzędzia szczególnie cennego, bo znacznie skuteczniejszego niż inne, nawet te w pełni podporządkowane komunistom, organizacje młodzieżowe – dzięki zręcznemu wykorzystaniu elementów atrakcyjnej dla młodzieży metody harcerskiej, częściowo „przechwytywanej” przez ten aparat.



Recenzje

1. Grzegorz
Książka potrzebna i w niektórych środowiskach oczekiwana – niestety przynosząca ze sobą rozczarowanie i zawód. Problem badawczy sformułowany już w jej tytule – Szczera wola i zniewolenie. Harcerstwo w Polsce 1945-1980. Zarys problematyki ideowej i wychowawczej – bez żadnej wątpliwości jest natury i z charakteru politologiczny, a raczej politologiczno-historyczny. Autor książki, jak sam stwierdza, bada go przy pomocy metody teologiczno-pastoralnej (str. 26, 37 i inne)!? Można skwitować: jego wola i decyzja, ostatecznie jest w tym biegły, żeby nie powiedzieć profesjonalistą. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że politologia zna bardziej odpowiednie metody badań swoich problemów, które ponadto są bardziej efektywne i nieniosące ze sobą ograniczeń a wiec także efektu zawężenia grupy potencjalnych czytelników i odbiorców tej publikacji (przy promocji książki pomija się ten fakt licząc zapewne na małą dociekliwość czytelników). Rozpoznawany i badany przez autora problem, niestety stał się pretekstem do spersonalizowanego jego ataku na – jak sądzę – przypadkowych swoich adwersarzy pojmowania idei i pracy harcerskiej. Przypadkowych, bo nie najważniejszych i nie najbardziej wpływowych organizatorów życia harcerskiego w Polsce. Podkreślam raz jeszcze książka potrzebna, ale szkoda, że tak mało solidna… chyba, że metoda teologiczno-pastoralna badań naukowych ma takie założenie – przepraszam jestem profanem i kiepsko się w tym orientuję. Marzy mi się solidna recenzja tej publikacji, choć dziwnie mam przekonanie, że nigdy się ona nie ukaże gdyż ewentualnym autorom zabraknie odwagi na podzielenie się prawdą burzącą dobre samopoczucie entuzjastów tej książki, a wśród nich, tych, co jej nigdy nie przeczytali! G.T.

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania