książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Holokaust w fotografiach

Nakład wyczerpany!

Holokaust w fotografiach

Interpretacje dowodów Struk J. Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-7469-483-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 302
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

45.00 zł


Najczęściej fotografowanymi okrucieństwami nazistów były te popełnione na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. Zdjęcia przedstawiają deportacje, egzekucje publiczne, getta i obozy koncentracyjne - zwłaszcza Auschwitz-Birkenau - traktowano rozmaicie: z rożnych powodów ignorowano je, zatajano, błędnie interpretowano, przede wszystkim zaś wykorzystywano do celów propagandowych.
Właśnie takie działania oraz ich następstwa są tematem tej książki. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z wieloma obrazami Zagłady - są to zdjęcia robione przez wszystkich aktorów drugiej wojny światowej: hitlerowców, kolaborantów i niemieckich "żołnierzy-turystów" fotografujących getta, a także przez Żydów, działaczy polskiego podziemia oraz fotografów pracujących dla brytyjskich, amerykańskich i radzieckich sił zbrojnych.
Czy zamieszczone w książce zdjęcia mogą służyć jako świadectwa przedstawionych na nich wydarzeń. Bardzo często - jak dowodzi Janina Struk - ich pochodzenie i rzeczywiste znaczenie traktowano marginalnie. Ważniejsza okazywała się bowiem rola, jaką mogły odegrać w politycznych rozgrywkach: od rozpaczliwych starań polskiego podziemia, aby przemycić na Zachód dowód barbarzyństwa niemieckich okupantów, po kampanię propagandową obu stron zimnej wojny i wystawy w muzeach Holokaustu w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Autorka przybliża historię tych fotografii, pisze o sposobach ich wykorzystywania oraz nadużywania. Jej rozważania ilustruje bogaty materiał zdjęciowy, w dużej części publikowany po raz pierwszy.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania