książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny przekrojowe
Kłodzko miasto i twierdza

HIT

Kłodzko miasto i twierdza

Historia, ciekawostki, tajemnice Dudziak M. JMK
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-945977-3-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 276
Wymiary: 180 x 255

Dostępność: Na półce

115.00 zł


Książka "Klodzko - miasto i twierdza" jest amatorską próbą przestawienia historii tego miasta. Historii, która zdaniem autora czyni je jednym z najciekawszych w Polsce. Posiada udokumentowany ponad 1000-letni okres funkcjonowania, chwilami niezwykle burzliwy. Prowadził przez nie główny szlak handlowy łączący Czechy i jego stolicę Pragę z Wrocławiem i Polską. Powodowało to, że walczono o nie zażarcie, chcąc przejąć dominację nad tym szlakiem. Ten stan zmieniło dopiero przejęcie Ziemi Kłodzkiej przez Prusy, z czym związany był koniec walk i pokój na tym terenie. Okupione to zostało jednak i spowolnieniem rozwoju gospodarczego miasta, związanego ze zmianą granic i likwidacją szlaku.
W czasie długiej historii Kłodzka powstało na jego terenie wiele ciekawych zabytków z dominującą nad nim Twierdzą. Jest ona jedną z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Wcześniej na jej miejscu znajdował się gród obronny potem zamek. Miejsce to jest w Europie jednym z tych, które posiadają najdłuższą, nieprzerwaną historię militarną w Europie. Autor oprócz przedstawienia samych dziejów Kłodzka przypomina także historie skarbów i tajemnic związanych z Twierdzą oraz najsłynniejszych jej więźniów, a także kłodzkie legendy.
Książkę wzbogacają liczne grafiki i dawne pocztówki zebrane przez autora, a także zdjęcia, pokazujące dawny i współczesny wygląd Kłodzka.
Autor ma nadzieję, że po przeczytaniu książki czytelnicy uznają, że Kłodzko warto odwiedzić.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania