książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Fidżi. Tajemnice archipelagu Kanibali

HIT

Fidżi. Tajemnice archipelagu Kanibali

Leszczyński D. Wydawnictwo Erebus
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-954154-3-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 708
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

93.00 zł


Fidżi to jedno z ostatnich miejsc na południowym Pacyfiku, na którym pojawili się biali ludzie. Liczący ponad trzysta wysp i wysepek archipelag od początku budził lęk żeglarzy zarówno z powodu otaczających go niebezpiecznych raf koralowych, jak i ludożerczych upodobań jego mieszkańców. Dlatego też w XIX wieku wśród wybierających się na Pacyfik marynarzy, handlarzy i misjonarzy wyspy Fidżi znane były jako Archipelag Kanibali.

Książka ta jest opowieścią o życiu na dawnym Fidżi, napisaną na podstawie dzienników i wspomnień pierwszych podróżników, którzy trafiali do tej owianej złą sławą krainy. Czytelnik dowie się z niej o mieszkańcach fidżyjskich zaświatów, demonach i potworach, kapłanach, czarownikach, dumnych wodzach i brutalnych wojownikach, tajnych kultach i zagadkowych rytuałach, a także wielkich bitwach i jeszcze większych ucztach, na których głównym daniem byli pokonani wrogowie. Na tle barwnych losów odkrywców, rozbitków, awanturników, kupców i misjonarzy autor ukazuje burzliwe losy pierwszego króla Fidżi oraz nierówną walkę, w której uzbrojone w maczugi wyspiarskie klany zostały pokonane przez muszkiety, religię i dyplomację przybyszów z ery przemysłowej.

Damian Leszczyński, profesor filozofii, tłumacz i publicysta, autor licznych artykułów i książek naukowych, a także popularnych, między innymi współautor poczytnej Chinlandii, relacji z pobytu w Chinach. Książka Fidżi. Tajemnice Archipelagu Kanibali to pierwsza w języku polskim monografia poświęcona historii i kulturze Fidżi, będąca owocem podróży autora po wyspach Pacyfiku oraz fascynacji historią i dziejami Oceanii.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania