książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny przekrojowe
Brześć. 1000 lat w Europie

Brześć. 1000 lat w Europie

Rucki W. Wydawnictwa Drugie
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-8022-042-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Wymiary: 160 x 230

35.40 zł


Subiektywne kompendium historii Brześcia - od początków jego istnienia po współczesność. Witold Rucki, wieloletni przewodniczący brzeskiego oddziału Związku Polaków Białorusi, pasjonujące losy miasta ukazał na tle ogólnoeuropejskich, a nawet ogólnoświatowych przemian.

Ta książka nie jest opracowaniem naukowym. To raczej refleksja człowieka związanego ze swoim miastem, czującego się mała?, ale znaczącą cząstką wielorakich globalnych procesów. Refleksja Polaka, który trwał w swoim mieście, choć granica Polski została przesunięta, a zachowanie tożsamości narodowej nie było łatwe. Refleksja otwartego umysłu, gotowego oceniać swoje miejsce na świecie z różnych, pozornie odległych perspektyw, nie zważając na obowiązujące ograniczenia totalitarnego państwa.

Witold (Witalij) Rucki (1941-2018) - ur. w Berezie Kartuskiej mieszkaniec Brześcia. Z wykształcenia inżynier, aktywnie uczestniczył w życiu Polonii swojego miasta, m.in. prowadząc zajęcia z języka polskiego w ramach Polskiego Uniwersytetu Ludowego. W latach 1995-2005 był przewodniczącym brzeskiego oddziału Związku Polaków Białorusi.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania