książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944

Bitwa na Puszcie. Węgry – październik 1944

Szamveber N. Tetragon
wyd. II
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66687-10-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 344
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

69.00 zł


W drugiej połowie 1944 roku oddziały sowiecko-rumuńskie osiągnęły Wielką Nizinę Węgierską. Zgodnie z dalszymi planami chciały okrążyć broniące się w Północnym Siedmiogrodzie i Karpatach siły niemiecko-węgierskie. W tym celu 6 października 1944 roku ruszyła tak zwana zaczepna operacja debreczyńska. W tym samym czasie, siły niemiecko-węgierskie także planowały ograniczoną ofensywę w kierunku południowowschodnim.
Siły skoncentrowane w tym celu starły się na węgierskich nizinach z atakującymi wojskami sowieckimi i rumuńskimi. W tak rozpoczętej bitwie obie strony konfliktu oczekiwały sukcesów głównie od jednostek wyposażonych w pojazdy pancerne.

Pracownik Instytutu Historii Wojskowej i Muzeum węgierskiego Ministerstwa Obrony, ppłk dr Norbert Számvéber w oparciu o źródła archiwalne, dostępną literaturę i wiarygodne wspomnienia uczestników walk, przedstawia sytuację obu walczących stron, jednostki biorące udział w walkach, plany ich użycia, uzbrojenie i struktury organizacyjne. W sposób jak najbardziej szczegółowy opisuje wydarzenia na froncie, a następnie dokonuje ich analizy.

Chcemy przybliżyć polskiemu czytelnikowi te dość mało znane wydarzenia z 1944 roku. W szczególności, że możliwa jest dość odległa analogia do działań sowieckich i niemieckich sił pancernych z sierpnia 1944 pod Wołominem i Okuniewem. Szkoda, że dla bitwy pod Warszawą nie mamy podobnej, wyczerpującej monografii.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania