książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Zemsta Stalina 1944-1945

Zemsta Stalina 1944-1945

Sennerteg N. Wołoszański
Rok wydania: 2007
ISBN: 83-913460-9-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 532
Wymiary: 170 x 245

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

58.90 zł


Nad Armią Czerwoną jak sztandar powiewały słowa Ilii Erenburga: „Zabijajcie Niemców, zanim zdążą podpalić następnych sto wsi. Zabijajcie ich za to, co zrobili, i co jeszcze zamierzają zrobić! Ukarzcie hitlerowskie bestie, pomścijcie wszystkich”. Wojska wdzierające się na teren Prus Wschodnich i Dolnego Śląska bezwzględnie wykonywały rozkazy. Zniszczenia były tym większe, że Stalin ziemie te przeznaczył dla Polski. Należało je ograbić, wywieźć stamtąd to, co było wartościowe. Zbrodnie i rabunek trwały jeszcze przez wiele miesięcy po zakończeniu działań wojennych. Musiało minąć kilkadziesiąt lat, aby ta historia wyszła na jaw, choć jeszcze tak wiele tajemnic czasu nienawiści czeka na wyjaśnienie.
W październiku 1944 roku rosyjskie czołgi wdarły się do niemieckiej wsi Nemmersdorf leżącej niedaleko linii wschodniego frontu. Kiedy dwie doby później Niemcom udało się odbić wioskę, znaleźli na ulicach i w domach zmasakrowane zwłoki mieszkańców. Ci,którzy przeżyli, uciekli w popłochu przed strasznym przeciwnikiem, który zmierzał do Berlina.
Książka Niclasa Sennertega to wstrząsająca opowieść o jednej z największych fal emigracyjnych naszych czasów, kiedy to 15 milionów Niemców żyjących w Europie Wschodniej porzuciło swe domostwa albo zostało z nich wygnanych, gdy pałająca żądzą zemsty Armia Czerwona wystawiła im rachunek za wszystko to, czego wojska niemieckie dopuszczały się wcześniej w ZSRR.
Niclas Sennerteg wykorzystał do napisania książki bogaty materiał archiwalny oraz przeprowadził wiele rozmów z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Opowiadali mu o zniszczonych wsiach, gwałtach i uciekających ludziach – była to w dosłownym znaczeniu „czystka etniczna”, do której doszło na długo przedtem, kiedy określenie to weszło do powszechnego użycia.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania