książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria sekretna wojna
Okres historyczny II Wojna Światowa
Zabić Rommla

Zabić Rommla

Asher M. Wołoszański
Rok wydania: 2007
ISBN: 83-89344-24-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 295
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

43.00 zł


Historia operacji "Flipper" - tajnego brytyjskiego planu likwidacji Erwina Rommla w 1941 roku.
Micheal Asher ujawnia tutaj kulisy odważnego, ale nierealnego planu wysłania komandosów daleko w głąb pustyni z zamiarem zabicia generała Rommla.
W lecie 1941 roku Erwin Rommel był ulubionym generałem Hitlera. Wysłany do Afryki Północnej, aby udaremnić brytyjski marsz w głąb Libii, nie tylko powstrzymał ofensywę Brytyjczyków, ale odrzucił ich na podstawę wyjściową w Egipcie. Wydawało się, że na polu bitwy jest niepokonany, i dlatego Brytyjczycy postanowili go zabić. W przeddzień kolejnej brytyjskiej ofensywy, operacji "Crusader", dostarczony przez okręty podwodne specjalnie przeszkolony zespół komandosów wylądował za liniami wroga, przeszedł daleko w głąb pustyni i zaatakował kwaterę główną Rommla. W tym samym czasie utworzony niedawno SAS przeprowadził pierwszą misję bojową. Zrzucone na spadochronach w pobliżu lotnisk wroga zespoły dywersyjne miały zniszczyć lotnictwo przeciwnika na ziemi.
Michael Asher ujawnia, że te zuchwałe rajdy były na dobrą sprawę niewykonalne - ale komandosi-ochotnicy i żołnierze SAS nie mieli pojęcia, że wysłano ich z misją samobójczą. Złemu planowaniu i niekompetencji na wysokich szczeblach dowodzenia przeciwstawiona została fantastyczna odwaga i niezwykła umiejętność improwizacji komandosów biorących udział w akcji - tylko dzięki nim garstka jej ocalałych uczestników zdołała wrócić za brytyjskie linie.
Autor przedstawia uczestników akcji, między innymi Boba "Lucky'ego" Laycocka i Feoffreya Keyesa, za dowodzenie operacją nagrodzonego pośmiertnie Victoria Cross, sięga także do wspomnień wielu komandosów i bada prawdziwy przebieg całej operacji.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania