książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Z Austrią czy z Prusami? Polityka zagraniczna Saksonii 1774-1778

Z Austrią czy z Prusami? Polityka zagraniczna Saksonii 1774-1778

Kordel J. Arcana
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-65350-29-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 420
Wymiary: 155 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00 zł


Książka naświetla drogę wiodącą do ,,saskiego przewrotu przymierzy", czyli do sasko-pruskiego sojuszu z 1778 r. Co skłoniło młodego elektora Fryderyka Augusta III do porzucenia tradycyjnych związków z Wiedniem i poszukiwania pomocy u Fryderyka Wielkiego, który z wielką pilnością i niezwykłą systematycznością niszczył Saksonię niemal od pierwszych dni swego panowania? Rozwiązanie tej zagadki przyniosły poszukiwania archiwalne w Dreźnie, Wiedniu i Berlinie, a także innych zbiorach niemieckich i francuskich.

Nader istotna (...) jest konstatacja, że marzenie o ,,Trzech Niemczech" (jako związku mniejszych terytoriów mających stanowić polityczną przeciwwagę dla dominujących Austrii i Prus) było jedynie iluzją. Po wojnie siedmioletniej i pierwszym rozbiorze Polski siła dwóch niemieckich potęg wzrosła na tyle, że mniejsze państwa (...) zabezpieczenia swoich interesów poszukiwać musiały w związkach z jednym z tych mocarstw.
Bardzo interesujące jest również pytanie, (...) w jakim stopniu rozważania nad rozwojem sytuacji politycznej w końcu XVIII w., do czasu powołania do życia Furstenbundu i wybuchu rewolucji francuskiej, przybliżyć nas mogą do odpowiedzi na pytanie, dlaczego Rzesza Niemiecka, jako związek suwerennych państw w XIX w. zniknęła z europejskiej sceny politycznej.
(z recenzji prof. dr hab. Michaela G. Mullera)Omawiana praca stanowi przykład historiografii solidnej i precyzyjnej. (...) Przy tym podkreślić trzeba, że autor, operując na poziomie bardzo szczegółowym, potrafił dostrzec głębsze znaczenie omawianych wydarzeń, trafnie wpisując je w szerszy kontekst zjawisk na niemieckiej i europejskiej scenie politycznej.
(z recenzji prof. dr hab. Christopha Augustynowicza)Jacek Kordel (ur. 1988) - absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (2012), w którym obronił też doktorat (2017). Zainteresowania naukowe: historia dyplomacji, dzieje Rzeczypospolitej i Rzeszy Niemieckiej w epoce nowożytnej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania