książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Wpisani w dzieje miasta

Wpisani w dzieje miasta

Znani i mniej znani ludzie Grudziądza na przestrzeni wieków Sieradzan W. (red.) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-88076-41-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 440
Wymiary: 190 x 250

77.00 zł


"Publikacja ta jest zbiorem 47 sylwetek osób - wybitnych córek i synów miasta. Zostali w niej zaprezentowani ludzie szeroko rozumianej kultury i nauki, z tak wybitnymi postaciami jak kompozytorzy Piotr Wilhelmi czy Jan Stobeusz z okresu średniowiecza i nowożytności, czy z XX w. poeta i prozaik Ryszard Milczewski-Bruno i światowej sławy skrzypek Piotr Janowski.

Mniej liczną grupę osób, których biogramy państwo znajdą w tym zbiorowym opracowaniu, stanowią ludzie życia społecznego, politycznego i administracyjnego. Są wśród nich tak ważne osoby jak Mikołaj z Ryńska, dziennikarz, działacz społeczno-kulturalny Jan Michał Rakowski, wydawca prasy Wiktor Kulerski, niemiecki polityk Johannes Gronowski, Józef Włodek (1891-1944), inżynier, prezydent Grudziądza 1920-1939 i inni. W liczbie 2-4 osób czytelnik znajdzie również ludzi sportu z najwybitniejszą postacią na tym polu – Bronisławem Malinowskim, gospodarki, jak przemysłowiec Joseph Herzfeld, August Ventzki czy Alojzy Ruchniewicz, następnie Kościoła katolickiego (biskup pruski Chrystian, ks. dr Władysław Łęga) oraz przedstawicieli wojska, a wśród nich twórca twierdzy Grudziądz Paul von Gonzembach i gen. Stefan de Castenedolo Kasprzycki - komendant Centralnej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu".
[fragmenty wstępu do publikacji, prof. Wiesław Sieradzan, UMK w Toruniu]Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania