książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny XIX wiek
Wojsko Polskie w służbie Napoleona Legia Nadwiślańska, Lansjerzy Nadwiślańscy

Nakład wyczerpany!

Wojsko Polskie w służbie Napoleona Legia Nadwiślańska, Lansjerzy Nadwiślańscy

Leśniewski S., Morawski R. Karabela D. Chojnacka
Rok wydania: 2008
Seria: Wojsko Polskie w Służbie Napoleona
ISBN: 978-83-61229-00-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 272
Wymiary: 245 x 335

Dostępność: Niedostępna

165.50 zł


Jest to pierwszy z trzech planowanych albumów z serii: "Wojsko Polskie w służbie Napoleona". Format i konwencja opracowania nawiązuje do tomów serii Wojsko Księstwa Warszawskiego. Jedynie objętość jest większa, bo mieści się w niej największa dotąd liczba kolorowych plansz - 85. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Sławomir Leśniewski, znany czytelnikom m.in. z monografii bitwy pod Wagram 1809, wydanej w ramach serii Historyczne Bitwy przez Bellonę.
Autor omawia powstanie Legii, jej organizację i stosowaną taktykę walki w piechocie i jeździe. Obszerne dwa rozdziały dotyczą kilkuletnich walk Legii i lansjerów na Półwyspie Iberyjskim, gdzie obie formacje znane były z waleczności i nieustępliwości. W dalszej części pracy Sławomir Leśniewski przedstawia nam udział legionistów i lansjerów w kampaniach lat 1812-1815, a więc w walkach w Rosji, Niemczech i Francji. Ostatni rozdział dotyczy barwy i broni, a poprzedza część ilustracyjną składającą się z 85 tablic autorstwa Ryszarda Morawskiego. Oprócz sylwetek pieszych i jezdnych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bibliografię, indeks nazwisk oraz obszerne streszczenie w języku francuskimi i angielskim.
Oprawa graficzna w postaci inicjałów i przerywników, dwustronicowa mapa i specjalnie zaprojektowana wyklejka jest autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania