książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny XIX wiek
Wojsko Księstwa Warszawskiego. Piechota Gwardie narodowe Weterani, tom I-II

Wojsko Księstwa Warszawskiego. Piechota Gwardie narodowe Weterani, tom I-II

Morawski R., Paczuski A. Karabela D. Chojnacka
Rok wydania: 2014
Seria: Wojsko Księstwa Warszawskiego
ISBN: 978-83-61229-05-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 616
Wymiary: 240 x 340
Tom: 1-2

Dostępność: Na półce

375.00 zł


W ramach serii "Wojsko Księstwa Warszawskiego" ukazał się długo oczekiwany album dotyczący piechoty, gwardii narodowych i weteranów. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie historii wszystkich pułków piechoty Księstwa Warszawskiego.
Tak jak dotychczas autorem kolorowych plansz jest malarz Ryszard Morawski, natomiast tekst jest autorstwa Adama Paczuskiego. Ogrom materiału spowodował, że praca została wydana w dwóch tomach (ze specjalnym, twardym etui) i zawiera oprócz obszernego tekstu 165 kolorowych plansz, 3 plansze czarno-białe i jedną rozkładówkę, na której pokazana jest w formie schematu organizacja 22 pułków piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1806-1814. Ryszard Morawski na 123 kolorowych tablicach namalował 327 sylwetek oficerów, podoficerów i żołnierzy. Ponadto na 42 tablicach szczegółowych pokazał elementy umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz ma opis po polsku, francusku, angielsku i niemiecku. Ryszard Morawski jest też autorem pięknej oprawy graficznej całości (inicjały i przerywniki).
Adam Paczuski przedstawia historię piechoty polskiej poczynając od przełomu lat 1806/1807. Dużo miejsca poświęca na prześledzenie kolejnych reorganizacji tej formacji w wojsku Księstwa. W pierwszym tomie autor omawia też dzieje dywizji polskiej w Hiszpanii oraz udział piechoty w zwycięskiej wojnie z Austrią w 1809 r. W drugim tomie znajdziemy obszerne omówienie uczestnictwa piechoty Księstwa Warszawskiego w kampanii 1812 r., w kampanii saksońskiej i francuskiej. Ponadto dowiemy się o formacjach wspomagających piechotę, czyli o gwardiach narodowych i weteranach. Autor zaznajamia nas także z życiem codziennym piechura (pobór, szkolenie, życie w koszarach i na biwaku), organizacji pułku etc. Szczegółowo opisuje umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie oficera, podoficera i żołnierza oraz taktykę walki.
Końcowa część tomu drugiego zawiera bogatą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w językach: francuskim, angielskim i niemieckim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania