książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej

Studnicki W. Universitas
Rok wydania: 2018
ISBN: 97883-242-3471-4

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 236
Wymiary: 130 x 195

32.00 zł


Polityki Polski i Niemiec z okresu drugiej wojny światowej nie sposób uznać za argument przeciwko koncepcjom Studnickiego. Oba narody, chociaż rozpoczynały ją w przeciwnych obozach, zakończyły w jednym - obozie przegranych, co można przyjąć za przewrotny dowód słuszności tezy o ich głęboko uwarunkowanej wspólnocie interesów. Studnickiemu przypadła rola Kasandry, której ani jedni, ani drudzy, na swoją zgubę, nie chcieli słuchać.
(fragment wprowadzenia)

"Przy rozważaniu każdego problematu nie trzeba pieścić siebie, rysując w swej wyobraźni powodzenie i triumfy, lecz trzeba przewidywać i ciężką sytuację, a nawet klęski. (…) Musimy sobie uprzytomnić konsekwencje każdego czynu, każdego kroku."
- Władysław Studnicki, 1939

"Myślę często o Studnickim i o jego przepowiedniach, które się tak sprawdziły."
- Adolf Bocheński, 1940

"Książka była oczywiście przez rząd gen. Składkowskiego w całości skonfiskowana. Nie wolno było przewidywać... słusznie."
- Stanisław Cat-Mackiewicz, 1948

"Studnickiemu zagrożono, że zostanie osadzony w szpitalu wariatów, jeśli zacznie osłabiać hasło „Silni, zwarci, gotowi”. A no – było to logiczne. W społeczeństwie ogarniętym powszechną wariacją miejsce jedynego człowieka przytomnego było w szpitalu wariatów."
- Stanisław Cat-Mackiewicz, 1951


"Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to najbardziej prorocza książka polityczna, jaka kiedykolwiek została napisana w Polsce."
- Piotr Zychowicz, 2018Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania