książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Wincenty Witos – obrońca Ojczyzny

dostępna w ciągu 7-14 dni

Wincenty Witos – obrońca Ojczyzny

Gmitruk J. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7901-161-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 88
Wymiary: 165 x 165

14.00 zł


Wincenty Witos to jedna z najbardziej niezwykłych postaci polskiej sceny politycznej XX wieku – niekwestionowany przywódca polskich chłopów, zajmujący czołowe miejsce wśród najwybitniejszych polityków Polski międzywojennej. Uznany został – obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Macieja Rataja – za jednego z pięciu „Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”.

W 100-lecie Polski Niepodległej Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość, Komitet Budowy Posągu – Popiersia Wincentego Witosa w Pułtusku” ufundował popiersie współtwórcy Niepodległej – Wincentemu Witosowi. Zaprojektowany i wykonany przez artystę rzeźbiarza Józefa Opalę posąg uroczyście został odsłonięty 2 września 2018 r. Publikacja niniejsza wydana została na pamiątkę tego wydarzenia, na trwale upamiętniającego w Pułtusku postać polskiego Cyncynata – obrońcy Ojczyzny i jego doniosłe przesłanie: „a Polska winna trwać wiecznie…”.

Książka w bardzo syntetycznym, wręcz encyklopedycznym ujęciu opisuje karierę polityczną Wincentego Witosa i jego zasługi w walce o odrodzenie się Niepodległej i jej obronę w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Szczególnie zaakcentowane zostały okresy w jego życiu związane z walką o prawo, sprawiedliwość i demokrację, a także wartości patriotyczne w myśli politycznej, publicystyce i praktyce działania.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania