książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria mity i religie
Okres historyczny przekrojowe
Wierzenia Słowian i Indoariów

HIT

Wierzenia Słowian i Indoariów

Rekonstrukcja utraconych tradycji Jakubowski R., Jakubowska D. PraŹródła
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-955670-0-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 170
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

63.00 zł


Tematyka wierzeń przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny zyskuje sobie coraz większą popularność. Na fali tego zainteresowania, przytacza się wciąż te same zapisy kronikarskie. Zapomina się jednak, że autorzy kronik, po pierwsze opisywali najczęściej obcą sobie religię, po drugie czynili to w formie lakonicznych przekazów. Czy zatem ich zapiski można uznać za miarodajne? Czy w kilku krótkich opisach można zawrzeć ideę jakiejkolwiek religii?

Współczesne odtwarzanie wierzeń słowiańskich często realizowane jest poprzez sięganie do pozostałości kultury ludowej. Warto pamiętać, że podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze, tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.

Chcąc dotrzeć do pierwotnych wierzeń słowiańskich odkrywamy nieznane dotąd źródła, wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Opierając się na interdyscyplinarnych badaniach porównawczych, podejmujmy próbę rekonstrukcji słowiańskiej tradycji podążając ścieżką mitów, symboli, rytuałów i wierzeń.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania