książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Wesele kaszubskie wg I. Gulgowskiego

Wesele kaszubskie wg I. Gulgowskiego

Brzozowski R. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-64226-06-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 144
Wymiary: 215 x 305

126.00 zł


Od wydawcy:
"Z najwyższa przyjemnością przedstawiamy pierwszy w Polsce album fotografii wykonanych całkowicie w technice ambrotypii, opatrzony wstępem autorstwa Krzysztofa Jureckiego.

"Wesele kaszubskie wg. I. Gulgowskiego" to niezwykła podróż w czasie, wyprawa w czasy dawno minione. To fotograficzna opowieść o dawnych zwyczajach kaszubskich, opisanych ponad sto lat temu przez Izydora Gulgowskiego, ponownie przywołanych do życia przez autora zdjęć, Radosława Brzozowskiego i wspaniały Zespół z Muzeum: Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, opowieść unikalna, opowiedziana tak, jak ukazana mogłaby być stworzoną sto pięćdziesiąt lat temu; na szklanej płycie.

"Wesele kaszubskie wg Izydora Gulgowskiego" to miesiące przygotowań, szukania tekstów źródłowych, czytania, rozmowy z etnografami, tygodnie szycia strojów, kręcenia kwiatów z bibuły, lata praktyki w ciemni kolodionowej, a to wszystko zostało zwieńczone trzema dniami ciężkiej pracy fotografa i jego zespołu.

W czasie trzech dni udało się odtworzyć i "udokumentować" prawdziwe kaszubskie wesele, takie które mogłoby się odbyć w połowie XIX wieku. Wesele razem z tradycyjnymi przygotowaniami: ubijaniem świń, kur, z zaręczynami, zaślubinami i, przede wszystkim, huczną wiejską zabawą. Przez trzy dni opowiedzieliśmy historię Młodej Pary od poznania aż do zaślubin tak, jak to było w 150 lat temu".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania