książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny wiek XVI - XVIII , XIX wiek
Walczący Szejenowie

Walczący Szejenowie

Grinnell G. B. Tipi
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-62490-20-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 428
Wymiary: 145 x 205

48.00 zł


Książka ta opowiada o wojnach Szejenów, ludu wojowniczego i nieustraszonego, walczącego niemal bez przerwy ze swymi sąsiadami, ale przyjaznego białym aż do 1856 roku.
Szejenowie walczyli wspaniale, ale ich walka już się skończyła. Ich wojny ustały już dawno. Wędrówki dobiegły kresu.
Ponieważ Indianie nie potrafili pisać, historię ich wojen opowiedzieli przeciwnicy, stąd zawsze przedstawiano ją z wrogiego punktu widzenia. Biali pisarze sławili męstwo i zwycięstwa białych. Gdy trzeba było przyznać się do klęski, lżyli zwycięzców, co zawsze robią pokonani wobec tych, którzy ich zwyciężyli.
Istnieje oczywiście druga strona tej historii i należy ją także zanotować, a że wojny odeszły już do przeszłości, można więc bez większych uprzedzeń przeczytać, jak sami Indianie opowiadają o tych bitwach. Ze swej strony starałem się przekazać relacje białych i Indian bez żadnego komentarza.
George B. Grinnell
ze Wstępu

W Polsce dopiero po stu latach od pierwszego wydania Walczących Szejenów możemy zapoznać się z książką, która do dnia dzisiejszego jest jedną z najważniejszych publikacji o Szejenach.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania