książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
W kuchni u pleszewian

W kuchni u pleszewian

Słownik języka i kultury mieszkańców powiatu pleszewskiego Osowski B. (red.) Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-837-654-41-37

Oprawa: miękka
Ilość stron: 204
Wymiary: 165 x 235

26.60 zł


OPd wydawcy:
"Niniejsza publikacja powstała dzięki współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie i Pracowni Dialektologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Życzliwego wsparcia tym instytucjom udzieliły Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Leksyka prezentowana w słowniku pochodzi z 22 miejscowości – w niektórych sporządzono po kilka nagrań […]. Punkty badawcze rozłożone są równomiernie na terenie całego powiatu pleszewskiego i pochodzą z wszystkich 6 gmin do niego należących. Uwzględnienie w niniejszej publikacji Jarocina, Kotlina i Witaszyc leżących na terenie powiatu jarocińskiego stanowi cenne uzupełnienie, ponieważ pomiędzy poszczególnymi zespołami gwar wielkopolskich nie ma ostrych podziałów, a cechy językowe płynnie przechodzą jedne w drugie.

W kuchni u pleszewian. Słownik języka i kultury mieszkańców powiatu pleszewskiego wchodzi w skład serii Wielkopolskie słowniki regionalne, której celem jest prezentacja słownictwa w ujęciu tematycznym. Słownik gromadzi czasowniki, przymiotniki, liczebniki itd. związane z kuchnią jako miejscem przyrządzania pokarmów. Związek ten niekiedy jest oczywisty, innym razem wynika ze specyficznego kontekstu."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania