książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Uratuj, uratuj naszego Ojca od śmierci!

Uratuj, uratuj naszego Ojca od śmierci!

Dramatyczna biografia płk. pil. obs. Szczepana Ścibiora Wszendyrówny A.E. GRETZA
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-64424-53-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 252
Wymiary: 185 x 255

62.00 zł


Uratuj, uratuj naszego Ojca od śmierci!
Dramatyczna biografia płk. pil. obs. Szczepana Ścibiora autorstwa Andrzeja E. Wszendyrównego

W połowie sierpnia 1951 roku nadszedł straszny dzień. Ojciec wyszedł jak zwykle wcześnie rano do swoich obowiązków i nigdy już do nas nie wrócił. Nasz „mały, rodzinny świat” zawalił się! Został aresztowany, jak wielu innych oficerów przedwojennych walczących w czasie wojny w Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po roku okrutnego śledztwa, sfingowanego procesu, skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1952 roku. Nasz ukochany Mąż i Ojciec, człowiek wielkiej prawości i patriotyzmu, poniósł śmierć w swojej ojczyźnie, w samym sercu Polski w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Kochany Prezydencie! Okaż nam swoją wielką łaskę – uratuj życie naszego ojca. Zrozum, że to nasz największy skarb, że czekaliśmy na niego przez ciężkie sześć lat wojny, każdego dnia drżąc o jego życie. A teraz znowu zostajemy same z matką, ale tym razem bez żadnej już nadziei (...). Życie naszego Ojca składamy w Twoje ręce i ze wszystkich sił błagamy cię o łaskę. Uratuj, uratuj naszego Ojca od Śmierci.
Tak Prezydenta Bolesława Bieruta błagały o ratunek córki wojennego bohatera, płk pil. Szczepana Ścibiora, który stał się jednym z 5858 skazanych na śmierć przez sądy wojskowe.
Płk Ścibior i pozostali oficerowie tzw. grupy kierowniczej konspiracji Wojsk Lotniczych zostali pośmiertnie zrehabilitowani lecz ciała rozstrzelanego płk. pil. Szczepana Ścibiora nie odnaleziono, aż do 2018 r. Z ogromnym trudem i determinacją prowadzone na tzw „Łączce” prace ekshumacyjne przyniosły rodzinie upragnioną wiadomość o odnalezieniu szczątków lotnika. 4 października 2018 roku w Pałacu Prezydenckim
w Warszawie, we współpracy z IPN zorganizowano uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmu komunistycznego.
Atmosfera pełna skupienia, szacunku honoru i… bólu rodzin. To było przeżycie piękne i bardzo dramatyczne.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania