książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Twierdza Głogów. Listy ze Śląska

Twierdza Głogów. Listy ze Śląska

Reuter F. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
Rok wydania: 2014
ISBN: 83-89306-33-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 72
Wymiary: 160 x 235

16.80 zł


Towarzystwo Ziemi Głogowskiej od kilku lat wydaje nietłumaczone i niepublikowane dotąd źródła do badania lokalnej przeszłości. Jest również inspiratorem i wydawcą opracowań dotyczącej militarnej historii tej części Śląska. Dzięki temu prezentowany jest Czytelnikowi V tom serii Glogovia Militaris wydany w 2014 roku: Fritz Reuter, Twierdza Głogów. Listy ze Śląska, wstęp i przekład M. Błaszkowski.


Stanowi go fragment wspomnień znanego niemieckiego pisarza Fritza Reutera, piszącego w języku dolnoniemieckim, z książki „Ut mine Festung stid” czyli „Z moich fortecznych czasów”. Autor przekładu nadal temu fragmentowi tytuł „Twierdza Głogów, listy ze Śląska”.


Autor przedstawił literacki opis wydarzeń z 1837 które były jego udziałem. Rozdział zawiera niewiele wiadomości o samym mieście ale znajdujemy w nim wizerunek twierdzy i więźniarskiego życia widziany oczami więźnia.


Głogowski epizod w życiu Fritza Reutera, spopularyzowany we wspomnieniu będącym zarazem fabularyzowaną opowieścią, natchnął mieszkańców Głogowa do upamiętnienia wziętego pisarza. I tak na Placu Wilhelma, naprzeciw nieistniejącego już historycznego budynku więzienia i odwachu zwanego Rogatka (Hornburg), stanęła w roku 1911 fontanna – pomnik. Przedstawiała bohatera popularnej powieści Reutera Ut mine Stromtid (Kiedy byłem rolnikiem) - wujka Brässig z bliźniaczkami Linning i Minning. Przetrwał on II wojnę światową a zniknął podczas rozbiórki Starego Miasta w końcu lat 50.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania