książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria sekretna wojna
Okres historyczny dwudziestolecie międzywojenne
Szyfr zasadniczy MAR 3

Nakład wyczerpany!

Szyfr zasadniczy MAR 3

AlMar
Rok wydania: 2016

Oprawa: miękka
Ilość stron: 236
Wymiary: 185 x 260

Dostępność: Niedostępna

118.00 zł


Reprint z 1924
Dostępny tylko 1 egzemplarz!

Od wydawcy:
Książka, którą tym razem Państwu proponuję, jest publikacją wielce nietypową. Rzadko się bowiem zdarza, aby w powszechnej sprzedaży znalazła się ściśle tajna księga szyfrów organizacji wojskowej. Według mojego rozeznania po raz pierwszy w polskiej historii od czasu zakończenia I wojny światowej na półki księgarskie trafiła tak wyjątkowa pozycja. Stąd też w pierwszej kolejności chciałbym Państwu przybliżyć szczegóły drogi, jaką przebył egzemplarz numer 11 książki zawierającej "Szyfr zasadniczy MAR 3" przedwojennej polskiej marynarki wojennej, zanim trafił w moje ręce.

Upadek stolicy Polski, Warszawy, spowodował, że niestety, ewakuujący się w pośpiechu polscy oficerowie pozostawili wiele tajnych dokumentów na pastwę losu. Po wojnie tłumaczyli, że zanim opuścili swoje placówki, to najpierw, zgodnie z posiadanymi rozkazami, zniszczyli oddaną im pod opiekę tajną dokumentację. O tym zapewniali także i ci, którzy odpowiedzialni byli za bezpieczeństwo najtajniejszej dokumentacji zgromadzonej w ośrodku polskiego radiowywiadu rozpracowującego Enigmę w Pyrach pod Warszawą. Niestety, była to tylko częściowa prawda. Jednostki poszukiwawcze Chiffrierstelle OKW znalazły na terenie opuszczonej placówki w Pyrach szereg polskich ksiąg szyfrowych, kilka rozszyfrowanych depesz utajnionych za pomocą maszyny szyfrującej Enigma i przesłanych z niemieckiego okrętu wojennego patrolującego wody wokół Hiszpanii w trakcie wojny domowej w tym państwie, a także (o, zgrozo!) listę płac zatrudnionego personelu. Wśród ksiąg szyfrowych była równiez i ta, którą teraz Państwu udostępniam. Potwierdzenie miejsca jej odkrycia znajduje się w niemieckim dokumencie zamieszczonym w tej książce. Jest to list jednostki wywiadu elektronicznego OKW do jej odpowiednika w niemieckiej Kriegsmarine, w którym zawarta jest informacja o miejscu znalezienia trzech załączników w postaci ksiąg szyfrowych polskiej marynarki wojennej.

Oprócz prezentowanego Państwu egzemplarza numer 11 książki zawierającej "Szyfr zasadniczy MAR 3", który służył do utrzymywania "tajnej korespondencji szyfrowej Kierownictwa Marynarki Wojennej z jednostkami organizacyjnymi wyszczególnionymi w rozdzielniku znajdującym się na wewnętrznej stronie przedniej okładki" Niemcy odnaleźli także księgę szyfrową z 1937 roku wykorzystywnaą do ściśle tajnej wymiany informacji między szefostwem Marynarki Wojennej a kierownictwem Oddziału II (wywiad) Sztabu Głównego. Wypada w tym miejscu wspomnieć, że prezentowany "Szyfr zasadniczy MAR 3" niemieccy specjaliści od kryptografii rozwiązywali znacznie wcześniej i stąd od dawna mieli możliwość czytania treści transmitowanych depesz. Potwierdzenie tego faktu mogą Państwo znaleźć w mojej ostatniej, siódmej z kolei, książce zatytułowanej "Kody wojny". Po odkryciu w Pyrach powyżej wspomnianych ksiąg-dokumentów nieprzyjaciel mógł uzyskać zarówno potwierdzenie prawidłowości swoich wcześniejszych prac nad dekryptażem, jak i odczytać te z depesz, które przechwycił, ale nie był w stanie całkowicie lub częściowo rozszyfrować. Na tego typu okoliczności każdy wywiad elektroniczny w podręcznej bibliotece przechowuje "aż do skutku" nierozczytaną korespondencję.

Po przegranej przez Niemców wojnie egzemplarz książki zawierającej "Szyfr zasadniczy MAR 3", jak większość znajdującej się w Niemczech dokumentacji dotyczacej wywiadu elektronicznego, zostaje wywieziony przez aliantów zachodnich. Do Europy powrócił zaledwie kilka lat temu. Udało mi się uzyskać do niego dostęp. W chwili obecnej mam doskonałe kopie wszystkich trzech wspomnianych powyżej książek szyfrowych polskiej marynarki wojennej. Fakt ten pozwolił mi podjąć się zadania ich opublikowania. "Szyfr zasadniczy MAR 3" jest pierwszą częścią tego projektu. Lektura niniejszej księgi wprowadzi Państwa w świat tajnej korespondencji, stosowanych technik szyfrażu i deszyfrażu, przybliży terminologię itd. Księgi szyfrowe stosowane przez marynarkę wojenną, oprócz normalnej treści spotykanej rutynowo w tajnych depeszach innych rodzajów sił zbrojnych, były i są wyjatkowo bogate w mniej typowe zagadnienia, takie jak na przykład precyzyjne informacje o warunkach pogodowych, pozycji okrętów ustalanej według z góry określonych kwadratów dzielących poszczególne akweny wodne, rozpoznania i ustalenia pozycji okrętów nieprzyjacielskich itp.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania