książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , kolekcje
Okres historyczny przekrojowe
Sztandary kawalerii polskiej XX wieku

Sztandary kawalerii polskiej XX wieku

Kukawski L., Jeziorkowski A. Eko-Dom Sp. z o.o.
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-926595-8-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 620
Wymiary: 215 x 300

Dostępność: Na półce

150.00 zł


Czym był sztandar dla oddziałów Wojska Polskiego w XX wieku niech świadczą groby tych, którzy zginęli w ich obronie, zarówno w boju, jak i potem ponosząc śmierć z ręki okupantów za to, że nie wskazali miejsca ukrycia tej świętości pułkowej, jaką był sztandar. Świadczą o tym również podejmowane niejednokrotnie z wielkim wysiłkiem i długotrwałe poszukiwania sztandarów, których miejsce przechowywania w wyniku działań wojennych, przestało być znane.
Książka wypełnia lukę, jaka od wielu lat istnieje w naszej literaturze kawaleryjskiej na temat sztandarów. Jej treścią jest przegląd sztandarów polskich formacji kawaleryjskich od czasów I wojny światowej, poprzez okres międzywojenny, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie do ludowego Wojska Polskiego.
A o tym, że temat sztandarów kawaleryjskich pozostaje nadal otwarty świadczy chociażby podana w kwietniu 2009 r. w TVP i prasie informacja o odnalezieniu sztandaru 6 Pułku Ułanów, który trafił do pracowni konserwatorskiej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest to już 22 uratowany sztandar kawaleryjski, których 41 wyruszyło na wojnę w 1939 roku. 5 zostało w zagrożeniu przez nieprzyjaciela zniszczonych, a 14 bądź nie odnaleziono, bądź nie ma wiadomości, co się z nimi stało.
Tekst autorstwa Lesława Kukawskiego bogato ilustrowany zdjęciami i uzupełniony barwnymi planszami kolejnych znaków pułkowych, wykonanymi przez Andrzeja Jeziorkowskiego, stanowi pełną dokumentację sztandarów oddziałów kawalerii polskiej okresu XX wieku. Myślę, że nie ma specjalnej potrzeby zachęcania miłośników polskiej kawalerii do sięgnięcia po tę publikację. Ponad 600 stron tekstu opatrzonych licznymi fotografiami i rysunkami bandolierów oraz 136 plansz barwnych sztandarów wraz z kompetencjami autora, niekwestionowanego autorytetu w tej materii są wystarczającą gwarancją, że końcowy efekt zadowoli nawet najbardziej wybrednych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania