książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Sport w Nowej Hucie

Sport w Nowej Hucie

Praca zbiorowa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-7577-251-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 175
Wymiary: 210 x 295

51.50 zł


Sport odgrywał ważną rolę w dziejach Nowej Huty, już na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych poprzedniego wieku zakładano na jej terenie kluby sportowe które skupiały głównie młodych ludzi przyjeżdżających tu do pracy.
„Hutnik”, „Wanda” czy „Sparta” doczekały się sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym wychowując reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach sportowych.
Wielu z nich osiągało sukcesy w mistrzostwach Europy i świata, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich.
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to dominacja piłkarzy ręcznych „Hutnika”, którzy trzy lata z rzędu zostawali mistrzami Polski.
Lata osiemdziesiąte zeszłego wieku to z kolei sukcesy siatkarzy z mistrzami olimpijskimi z Montrealu Markiem Karbarzem i Bebelem.
W latach 1995/96 piłkarze nożni „Hutnika” zdobyli w rozgrywkach brązowy medal mistrzostw Polski.
Historie sportowców pokazują, że niezależnie od trudności, takich jak np. brak zaplecza treningowego, możliwe są dzięki determinacji i zaangażowaniu sukcesy na skalę światową.
Obecnie w Nowej Hucie działa ponad 130 zarejestrowanych klubów sportowych w których uprawiane są róznorodne dyscypliny sportu: piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy piłka reczna a także lekkoatletyka, rugby, żeglarstwo i kajakarstwo.
Biorąc do ręki niniejszą publikację poznajemy sylwetki i losy mieszkańców Nowej Huty, którzy z wielką determinacją potrafią walczyć o istnienie klubu, któremu są wierni, i wspaniałych sportowców mistrzów Polski, medalistów mistrzostw świata, olimpijczyków.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania