książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo

Spisek przeciwko Iranowi. Czyli jak USA niszczą wolne państwo

Kovalik D. Wektory
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-65842-36-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

39.60 zł


ran, kiedyś znany jako Persja jest siedemnastym co do wielkości krajem na świecie. Zamieszkiwany jest przez starożytny naród, który posiada bogatą historię i wyjątkową kulturę. W ciągu ostatniego stulecia największym surowcem Iranu, ale i jego największym przekleństwem, stała się ropa naftowa. Spowodowała ona, że Stany Zjednoczone i inne światowe mocarstwa systematycznie próbują przejąć jej wydobycie. Po tym, jak chciwy perski monarcha sprzedał wszystkie irańskie zasoby ropy i gazu brytyjskiemu finansiście w 1901 roku, rozpoczął się nieustający wyścig o protektorat nad tym krajem.

Korzystając z niedawno odtajnionych dokumentów i notatek, uznany przez krytyków autor, Dan Kovalik, całkowicie wywraca klisze informacyjne i opinie na temat napięć na linii Iran-USA, których pełne są mainstreamowe media. Pełnej wiwisekcji poddaje rolę Stanów Zjednoczonych, które w walce o władzę gospodarczo-polityczną nad tym zakątkiem świata nie cofają się, tak przed manipulacją, jak i nie wahają się używać metod wprost zbrodniczych.



Kovalik, pozwala zachodniemu czytelnikowi spojrzeć poza matrix, by mógł on zmierzyć się z przemilczanymi faktami najnowszej historii i nieznanymi aspektami zapalnej teraźniejszości. Książka jest ostrzeżeniem, autor przewidując z dużą dozą prawdopodobieństwa co może wyniknąć z obecnych napięć, stara się nakreślić drogi wyjścia.

Dan Kovalik – publicysta i prawnik zajmujący się prawami człowieka, prawami pracowniczymi i działaniami na rzecz pokoju na świecie. Jest znanym krytykiem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Publikował m.in. na łamach dwutygodnika „CounterPunch” i portalu „Huffington Post”. Obecnie prowadzi wykłady na temat praw człowieka na wydziale prawa Uniwersytetu w Pittsburgu. „Christian Science Monitor” nazwał go „jednym z najwybitniejszych obrońców kolumbijskich robotników w Stanach Zjednoczonych”. Jako prawnik prowadził sprawy dotyczące roszczeń przeciwko kompanii Coca-Coli, korporacjom Drummond i Occidental Petroleum w związku z naruszeniami praw człowieka w Kolumbii.

Seria wydawnicza: Wektory równoległe

Nic tak nie drażni inteligencji, niż wizja czarno-białej rzeczywistości. Właśnie dlatego stworzyliśmy „Wektory równoległe” – nową serię wydawniczą, w której prezentować będziemy alternatywne wobec wytyczanych arbitralnie wiodących opinii punkty widzenia na bieżącą politykę i wydarzenia. Alternatywne, i to zarówno wobec tych z lewej, jak i z prawej strony .

Według najpopularniejszej narracji nasz świat dzieli się na dwa przeciwstawne sobie obozy: siły dobra, czyli postępowe, zachodnie demokracje oraz mroczny Mordor, do którego zaliczyć należy państwa uparcie nie dające się podporządkować liberalnej demokracji. Jak głosi wieść: wloką one za sobą ogon niechlubnej (marksistowskiej?) przeszłości, umiłowały krwawe dyktatury zamiast wolności, noszą na ramionach ciężkie bagaże zapóźnienia cywilizacyjnego. Czy jednak w dynamicznym, ulegającym ustawicznemu przebiegunowaniu świecie ta uproszczona manichejska wizja może być prawdą? Czy granica pomiędzy złem i dobrem przebiega ściśle według wytyczonych przez ludzkość granic państwowych i ideologicznych? Posłuchajmy głosu świata równoległego.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania