książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo
Okres historyczny archeologia
Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia nr 23

Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia nr 23

Badura B. (red.) Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Rok wydania: 2021
ISBN: 0068-4635

Oprawa: miękka
Ilość stron: 350
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

56.00 zł


Od wydawcy:

"Z dumą prezentujemy kolejny, 23. tom „Rocznika Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia”. Tym razem zdecydowana większość spośród 15 artykułów powstała w oparciu o referaty wygłoszone podczas konferencji naukowej „Najcenniejsze. Zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu – nowe spojrzenie”, która odbyła się 22 września 2021 roku w naszym Muzeum. Oprócz naszych archeologów gościliśmy wówczas badaczy z różnych ośrodków krajowych i zagranicznych, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Torunia, Opawy, Brna i Budapesztu.

Kolejność tekstów w publikacji jest zgodna z chronologią – od epoki kamienia do czasów nowożytnych. Poruszana w nich tematyka wiąże się przede wszystkim z omówieniem wyników analiz oraz z najnowszymi opracowaniami zabytków archeologicznych z naszych, najbogatszych w regionie, zbiorów.

Do jednych z ciekawszych przedmiotów należą tajemnicze narzędzie krzemienne z Pietraszyna sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat i dużo młodsza, bo licząca „tylko” ok. 2600 lat, zdobiona pobocznica (element rzędu końskiego) z Kamieńca. Wśród innych perełek, które wzięli pod lupę dociekliwi naukowcy, są także: odlany z brązu, zdobiony czekan z Ciska, zabytki kościane pochodzące z nieistniejącego już cmentarzyska kultury łużyckiej w Przeczycach, w tym słynne multanki, oraz piękny nowożytny kafel piecowy z Zabrza-Rokitnicy.

Czy przypominacie sobie piękne gliniane dzbany odkryte w studniach na pl. T. Kościuszki, prezentowane niegdyś w CH Agora? One także stały się przedmiotem analizy. Tym razem badacze postanowili oszacować ich pojemność, wykorzystując wzory geometryczne. Z kolei dzięki archeologii eksperymentalnej udało się odtworzyć proces wyrobu naczynia glinianego w kształcie rogu z Krzanowic i specyficzną technikę wykonania ornamentu za pomocą ptasiego pióra.

Inne opisywane grupy zabytków, niejako na nowo odkryte, to topory kamienne, szczątki tkanin, przedmioty miedziane, a także te związane z górnictwem i hutnictwem rud srebra i ołowiu. Badacze pokusili się także o zaprezentowanie nowych ustaleń dotyczących grodziska w Starym Bielsku.

Nie zabrakło również artykułów o innych zabytkach z Bytomia: monetach znalezionych przy kościele Świętego Ducha, wyrobach skórzanych z pl. T. Kościuszki i przyszwie średniowiecznego buta z bytomskiego rynku, która być może jest śladem osadników z dalekiej Fryzji.

Wszystkie artykuły, w tym jeden w języku czeskim, poddano recenzji naukowej. Tytuły, streszczenia oraz opisy rycin i tabel zostały ponadto przetłumaczone na język angielski".
Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania