książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Przymuszeni z literą P. Jak Police...

Przymuszeni z literą P. Jak Police...

Koziński J. Gmina Police
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-927057-3-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 112
Wymiary: 170 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

22.00 zł


Wspomnienia z czasów II wojny światowej Jana Benedykta Kozińskiego. Urodził się on w Łodzi w 1923 roku. W wieku 17 lat został wywieziony do pracy przymusowej w Niemczech, skierowano go do pracy w fabryce benzyny syntetycznej w Policach koło Szczecina. Po 18 miesiącach spędzonych w tym miejscu, ze względu na zły stan zdrowia, przeniesiony został do pracy w zakładzie ogrodniczym . Miejscem jego zamieszkania były lagrowe baraki w Pommernlager oraz okręt zakotwiczony na Odrze - "SS. Bremerhaven", a następnie przybudówka u właściciela domu. W 1945 roku, po 5 latach powrócił do rodzinnej Łodzi.

Książka składa się z trzech uzupełniających się części. Pierwszą stanowią wspomnienia autora będące kronikarskim zapisem osobistych przeżyć z lat 1940-1945. Część druga, zamieszczona w rozdziale "Retrospekcja", to napisane po latach podsumowanie ogólnej atmosfery wojennych Polic.

Część trzecia zatytułowana "Rozmowy z Panem Janem" zawiera uzupełnienie treści zasadniczej o odpowiedzi na pytania, jakie redagując książkę wydawca zadał autorowi.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania