książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo
Okres historyczny archeologia
Przemiany zwyczajów pogrzebowych w Międzyrzeczu Bugu i Górnej Narwi (XI-XV w.). Tom 1-2

Przemiany zwyczajów pogrzebowych w Międzyrzeczu Bugu i Górnej Narwi (XI-XV w.). Tom 1-2

Dzik M. Oficyna Wydawnicza Zimowit
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-60099-77-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 576
Wymiary: 210 x 295

210.00 zł


Dwutomowa publikacja zawiera analizę materiałów archeologicznych pochodzących ze średniowiecznych cmentarzysk południowej części województwa podlaskiego. Podstawą pracy są źródła z XI – XV w., jednak omówione zostały w niej również datowane na VII-X w. oraz XVI w., co dało możliwość przedstawienia tytułowego tematu we właściwym kontekście.

Duży zbiór zabytków ruchomych pozwolił na przeprowadzenie analizy ich współwystępowania. Stała się ona podstawą rozwarstwienia chronologicznego uchwytnych elementów obrzędowości pogrzebowej, a także określenia kierunków i tempa zmian m.in. w sposobach budowy grobów oraz postępowania z ciałem zmarłego.

Uzyskane rezultaty zostały skonfrontowane z funkcjonującymi hipotezami na temat zwyczajów pogrzebowych, w tym genezy tzw. grobów w obudowach kamiennych, ale też dotyczącymi dziejów osadnictwa, sytuacji etnicznej i politycznej oraz kierunków chrystianizacji ludności w północnej części średniowiecznego pogranicza polsko-ruskiego. Wyniki te rzucają nowe światło na powyższe zagadnienia, podważając niektóre z tez powszechnie dotąd akceptowanych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania