książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Podwójny żołd potrójna śmierć

Nakład wyczerpany!

Podwójny żołd potrójna śmierć

Sowieccy przeciwpancerniacy w walkach z Panzerwaffe Drabkin A. Gdański Kantor Wydawniczy
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-621-2910-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 264
Wymiary: 150 x 230

Dostępność: Niedostępna

39.90 zł


"Podwójny żołd - potrójna śmierć" - to wspomnienia dziesięciu radzieckich żołnierzy walczących w jednostkach artylerii przeciwpancernej. Nie ma w nich nic z patosu wojennych opowieści czy filmów, które jeden z bohaterów nazywa "fantasmagorią".
Autorzy tych wspomnień poszli na wojnę zaraz po maturze albo po pierwszym roku studiów, zaledwie osiemnasto-, dwudziestoletni.
"Podwójny żołd", jaki otrzymywali, był zapłatą za to, że "śmierć była wszędzie i deptała im po piętach". Z pola walki nie można było uciec - za porzucone działo groziło rozstrzelanie. Nazywano ich straceńcami, a jednostki ppanc. - "Żegnaj ojczyzno" albo "Lufa długa-życie krótkie".
Prostym nieraz chropowatym językiem opowiadają o okrutnych walkach pod Moskwą, o Leningrad, Stalingrad. Na łuku kurskim - "w godzinię chwały artylerii przeciwpancernej" - i podczas forsowania Dniepru. Na Litwie, Białorusi, Węgrzech, w Rumunii i Czechosłowacji. I w Polsce - o Przemyśl, Sandomierz, Warszawę, Mławę, Bydgoszcz, Pasłęk, Elbląg. O krwawych walkach na Wale Pomorskim i o szturmie Berlina.
Wspominają zalety i wady swojego bojowego oręża - "czterdziestek piątek", dział 76-mm, Zis-2, SU-85, JSU-152 - "rusznicy na grubego zwierza".
Tom zamyka krótka historia powstania i rozwoju radieckiej artylerii przeciwpancernej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania