książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny przekrojowe
Piękna opowieść o historii Rumunów

Piękna opowieść o historii Rumunów

Cioroianu A. Amaltea
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-65989-02-4

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 300
Wymiary: 130 x 205

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

34.50 zł


Książka Adriana Cioroianu to opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) zawierająca zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Książka jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów. Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii, pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii naszego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem.

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu.
Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? Dlaczego w Bukareszcie można znaleźć pomnik wilczycy kapitolińskiej? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?

Piękna opowieść o historii Rumunów Adriana Cioroianu zawiera odpowiedzi na te i wiele innych pytań.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania