książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Pamięć - brzemię i uwolnienie

Pamięć - brzemię i uwolnienie

Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010) Wolff-Powęska A. Zysk i S-ka
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7506-650-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 584
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

45.00  23.90 zł


"Pamięć – brzemię i uwolnienie" stanowi próbę prześledzenia dróg i bezdroży niemieckich zmagań z nazistowską przeszłością. Głównym zamiarem, który wiedzie autorkę przez gąszcz aktorów, tematów, instytucji, wydarzeń i zjawisk, jest refleksja nad przyczynami, z powodu których niemiecki rozrachunek z przeszłością okazał się procesem pełnym sprzeczności, drogą wyboistą, najeżoną minami o charakterze politycznym, intelektualnym i moralnym. Towarzyszy mu pytanie o specyfikę zbiorowej pamięci Niemców w kontekście bezradności i kondycji moralnej człowieka, broniącego siebie i swego narodu w obliczu niewyobrażalnego zła.

„Dialog z przeszłością, nie tylko Niemców, pozostaje kwestią otwartą. Każda generacja wnosi doń swoje problemy i wątpliwości, szuka własnych dróg godzenia się z historią. Od przyszłych pokoleń, ich dojrzałości i odwagi zależeć będzie, czy pamięć narodowego socjalizmu pozostanie brzemieniem, czy stanie się wyzwoleniem.”
Książka otrzymała tegoroczną nagrodę KLIO I stopnia w kategorii autorskiej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania