książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny przekrojowe
Od nazistowskiej twierdzy do polskich koszar

Nakład wyczerpany!

Od nazistowskiej twierdzy do polskich koszar

Historia obiektu w Budowie koło Złocieńca Sawinski R., Leszczełowski J. Agencja Wydawniczo-Usługowa ALJAR
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-925612-5-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Wymiary: 210 x 220

Dostępność: Niedostępna

39.00 zł


Książka opisuje historię monumentalnego i tajemniczego obiektu, który został wybudowany w latach trzydziestych na Pojezierzu Drawskim (Budowo koło Złocieńca). NS Ordensburg nad Krosinem, bo tak brzmiała jego oficjalna nazwa, był jednym z trzech ośrodków tego typu na terenie Europy. Jego pierwotnym przeznaczeniem było szkolenie młodej kadry przywódczej NASDAP. Historia ordensburga znana jest tylko niewielkiej grupie specjalistów i miłośników historii. Tymczasem monumentalne wieże i budowle oddziaływają na wyobraźnię okolicznych mieszkańców i turystów. Powstają legendy i niewiarygodne opowieści. Tymczasem fakty historyczne są równie fascynujące.
Rolf Sawiński zebrał ogromną ilość dokumentów i zdjęć dotyczących pomorskiego ordensburga. W rozdziałach jego autorstwa przedstawiony został rzetelny opis historii ośrodka do 1945 roku oraz duży zbiór przedwojennych zdjęć Ordensburga nad Krosinem.
Jarosław Leszczełowski opisał powojenne losy budowskiego obiektu. Znajdziemy tam opis pobytu wojsk radzieckich, wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego, przejawy walki z Kościołem, echa wydarzeń 1956, 1968, 1970 i 1976 roku. Bardzo interesujące są opisy zgrupowań wojskowych przeznaczonych dla działaczy opozycyjnych i związkowych. Okazuje się, że tego typu represje władza stosowała zarówno w 1976 roku jak też w latach 1982-83. Osoby podejrzane o działania wrogie wobec „władzy ludowej” powoływane były do wojska. Takie specjalne kompanie organizowano między innymi w Budowie, w barakach, które w 1939 roku zajmowali polscy jeńcy wojenni. W swoich rozdziałach Jarosław Leszczełowski umieścił dużą ilość powojennych i współczesnych fotografii, które zostały opatrzone ciekawym komentarzem.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania