książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Obóz Narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919-1939

Obóz Narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919-1939

Rudnicki R. Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Rok wydania: 2011
Seria: Biblioteka - Piotrków 800
ISBN: 978-83-927264-6-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 296
Wymiary: 150 x 210
Tom: 13

28.00 zł


Robert Rudnicki urodził się 19 października 1979 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jego praca magisterska pt. „Ruch narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919-1939” napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Nartonowicz-Kot, uzyskała wyróżnienie Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w konkursie „Na najlepszą pracę magisterską o Piotrkowie Trybunalskim”. Robert Rudnicki ukończył również studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej oraz zarządzania środkami unijnymi.

Publikacja pt.: „Obóz narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919-1939” jest już trzynastą pozycją w serii „Biblioteka – Piotrków 800” poświęconej dziejom i kulturze naszego miasta. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W książce przedstawiono obraz życia społeczno-politycznego miasta w okresie II Rzeczypospolitej, struktury organizacyjne Narodowej Demokracji w Piotrkowie i próby powstania na jego terenie Obozu Narodowo-Radykalnego. Wiele miejsca poświęcono relacji obozu narodowego z jego głównymi przeciwnikami politycznymi oraz działalności samorządowej endecji. Ponadto omówiono stosunek narodowców do mniejszości żydowskiej oraz ich reakcje na politykę państwa niemieckiego wobec Polski. Ostatnie dwa rozdziały poświęcono działalności wydawniczej obozu narodowego oraz jego zaangażowaniu w organizacjach pozarządowych. Publikację wzbogacają przypisy, bibliografia oraz ilustracje.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania