książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
O architekturze polskiej

O architekturze polskiej

1915-1934 Sas-Zubrzycki J. Graf_ika
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-8244-066-9

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 156
Wymiary: 200 x 280

Dostępność: Na półce

39.90 zł


O Architekturze polskiej to zbiór ksiąg:

Wzory kowalstwa polskiego - Kowalstwo polskie - wzory i przykłady polskiej sztuki dawnej odkuwania i wykuwania z 12 tablicami i 24 rysunkami z objaśnieniami. Oryginał wydany w 1925 r.

Kaflarstwo polskie - etymologia wyrazu kafel, rozróżnienie, kto to zdun i czym zajmuje się kaflarz, kafelnik, przykłady kafli w muzeum lubelskim począwszy od wieku XIV oraz opisy sposobów ich szkliwienia oraz barw, motywy występujące na kaflach m.in. motywy herbowe, kwiatowe i inne. Oryginał wydany w 1915 roku.

Podcienia polskie - Oryginał z 1916 roku. Przykłady i opisy zachowanych w XIX wieku podcieni polskich i ich znaczenie dla polskiej architektury. Podcienia to podstawa staropolskiego budownictwa drewnianego, pokazuje ich piękno oraz praktyczne zastosowanie.

Pierwotność założenia dworu staropolskiego -oryginał z 1934 r. Geneza architektury staropolskiego dworu. Dodatkowo zawarte są artykuły pt."Odbudowa, rozważania bardzo na czasie" oraz "To co nasze" z /Dziennika Polskiego/. Autor pisze: "Po latach niewoli pod zaborami nadszedł czas na odbudowę Polski. Odbudowę nie tylko budynków miast i wsi, ale przede wszystkim języka polskiego dla myśli polskiej, powrót do zwyczajów i tradycji, dawnych obrzędów i strojów ludowych, do polskiej gościnności i witania gościa przed progiem. Nie szukajmy przy odbudowie na obczyźnie, szukajmy u siebie, budujmy polskie dwory."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania