książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny historia najnowsza
Na antenie polonijnego Radia RYTM w Nowym Jorku

Na antenie polonijnego Radia RYTM w Nowym Jorku

Piątkowska D., Piątkowska-Stepaniak W. Wyd. Uniwersytetu Opolskiego
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7395-817-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 340
Wymiary: 1654 x 2

Dostępność: Na półce

40.00 zł


To książka o Polaków rozmowach przez osiem lat niesionych falami nowojorskiego Radia Rytm. Rozmowy, wywiady, wspomnienia, opinie dziś spisane na papierze tworzą wielobarwną mozaikę składającą się na obraz Polonii z globalnego megalopolis. Rozgłośnia nadająca audycje od 2002 do 2010 roku była ważną instytucją służącą integracji środowisk polskich imigrantów. Przed jej mikrofonami relacje z niełatwego, a czasami tragicznego losu emigrantów przeplatały się z pokrzepiającymi doniesieniami o polskim succes story w Nowym Jorku. Dodajmy, że te ostatnie dotyczyły także udanych przedsięwzięć służących integracji środowisk polonijnych.

Tak było – to cykl wyróżniających się audycji Radia Rytm. Pojawiały się tam wybitne osobowości, nietuzinkowe postaci, ludzie niezwykli i zasłużeni: księża, zakonnicy, dziennikarze, profesorowie nowojorskich uczelni, nauczyciele szkół polonijnych i szkoły konsularnej, prezesi i dyrektorzy polonijnych firm lub organizacji, naukowcy z Polski zajmujący się problematyką polonijną.

Program ten, prowadzony przez dr hab. Danutę Piątkowską i red. Renatę Krasoń-Cap, gromadził licznych wiernych słuchaczy, którzy w sondażu przeprowadzonym w 2004 roku przyznali mu najwyższe oceny.

Tom, który oddajemy do rąk czytelnika, zawiera niewielką część z kilkuset zarejestrowanych audycji cyklu Tak było. Pozawala on jednak odczuć i zrozumieć na przykładzie indywidualnego losu, czym jest syndrom emigranta lub przekonać się o sprawności, energii i pomysłowości organizacji polonijnych w wielkim mieście.

Głosy z nie tak odległej przeszłości, utrwalone na taśmach i spisane w książce, przypominają o nieprzeciętnych postaciach, których działalność zostawiła głębokie, lecz czasami niezauważane ślady. To część historii Polonii nowojorskiej warta ocalenia od zapomnienia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania