książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny starożytność
Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne

Nakład wyczerpany!

Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne

Bodzek J., Romanowski A. Muzeum Narodowe w Krakowie
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7581-243-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 102
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

54.10 zł


Jako pierwsi zaczęli bić monety prawdopodobnie Lidyjczycy, lud zamieszkujący zachodnią Azję Mniejszą. Stało się to najpóźniej w trzeciej ćwierci VII w. p.n.e. Obyczaj produkcji i używania monety szybko przyjęli Grecy, którzy doprowadzili do jego rozpowszechnienia w świecie śródziemnomorskim. Po podboju Lidii zaadaptowali ją Persowie.

Najwcześniejsze monety bito z elektronu – stopu złota i srebra. Monety złote i srebrne jako pierwszy zaczął bić władca Lidii Krezus (561–546 p.n.e.). Poza nielicznymi wyjątkami moneta złota była domeną władcy, najpierw Krezusa, następnie perskich Achemenidów i władców macedońskich – Filipa II (359–336 p.n.e.) oraz Aleksandra Wielkiego (336–323 p.n.e.) i jego następców. Władcy wielkich imperiów bili również monety srebrne, a od czasów Filipa II także brązowe. Obok królów produkcję własnych monet prowadzili ponadto satrapowie i inni przedstawiciele króla, władcy pomniejszych królestw, lokalni dynaści oraz miasta.

Ten skomplikowany obraz mennictwa od czasów państwa Achemenidów (ok. 550–330 p.n.e.) po królestwa hellenistyczne (ok. 323–30 p.n.e.) prezentuje ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie. Obok obiektów ze zbiorów organizatorów na wystawie pokazano także monety z wiodących kolekcji publicznych i prywatnych.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania