książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Ludobójcy i ludzie Sąsiedzi

Nakład wyczerpany!

Ludobójcy i ludzie Sąsiedzi

Wołyń 1943 Karłowicz L. Mireki
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-89533-88-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 222
Wymiary: 130 x 200

Dostępność: Niedostępna

26.50 zł


"Pewnego dnia zarządzono koncentrację oddziałów, rzekomo na ćwiczenia. Jego oddział rozlokowano na jakiejś polskiej kolonii, gdzie zaprzyjaźnili się z tamtymi dziewczynami. Po pewnym okresie ćwiczeń zarządzono apel oddziałów, na którym odczytano rozkaz, wymordował rodzinę, u której kwaterował. W szeregach podniósł się krzyk, że mieli walczyć o Ukrainę, a nie mordować bezbronnych. Komendant zgrupowania rozkazał, by wystąpili z szeregu ci, którzy odmawiają wykonania rozkazu. Wystąpiło około 80 osób. Komendant idąc, zastrzelił 5 osób. Aleksander Lubczyński z Woli Ostrowieckiej był w szkole, do której wpędzono wszystkich Polaków, następnie brano po kilka osób i wyprowadzano do pobliskiej stodoły, gdzie uśmiercano je przy pomocy siekier, młotów i innych narzędzi.
Wymordowawszy mężczyzn, zamknięte w szkole kobiety postanowiono spalić żywcem. Obłożono gmach słomą i podpalono. Kobiety zaczęły wyskakiwać oknami, lecz ginęły zaraz od strzałów Ukraińców. Młode małżeństwo uciekało przed goniącymi ich Ukraińcami na peryferie miasteczka do znajomej Ukrainki, ich dawnej służącej, do której mieli pełne zaufanie. Byli już w domu owej kobiety, gdy banda ich dopadła. Zginęli oboje zarąbani siekierami wraz ze swym niemowlęciem, niesionym przez ojca na rękach. Dziecko uduszono przy pomocy sznura. Starsza córeczka, licząca wtedy już 5 lat, ocalała. Zanim bandyci dobiegli, Ukrainka zdążyła ukryć dziewczynkę tak, że jej nie odnaleziono. Po pewnym czasie mająca ludzkie serce była służąca przekazała córeczkę Klimków w tajemnicy przed bandytami bratu Klimkowej, przebywającemu wówczas w Hucie Stepańskiej".
(fragmenty książki)

"Zebrane w niniejszej książce przykłady uczciwe, ...postawy części naszych wschodnich sąsiadów - Ukraińców wobec zbrodni popełnionych przez własnych rodaków [na Wołyniu w 1943 r.] świadczą o tym, że pewien procent ukraińskiego narodu nie uległ terrorowi stosowanemu przez skrajnych nacjonalistów (...)."
(fragment posłowia)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania