książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Leśniczy Władysław Miłek (1897-1945)

Leśniczy Władysław Miłek (1897-1945)

- życie i praca na Kociewiu i ziemi chełmińskiej. Kowalkowski K. Wydawnictwo Jasne
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-65703-45-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 95
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Na półce

20.00 zł


Od autora:

Kontynuując badania nad historią rodzin, postanowiłem powrócić do przerwanych poszukiwań informacji o drugim dziadku mojej żony, ojcu jej mamy – leśniczym Władysławie Miłku. Był jednym z tysięcy Pomorzan bezprawnie wywiezionych przez NKWD w 1945 roku na tereny Związku Radzieckiego. Nie wrócił już z tej deportacji do swojej rodziny. Zmarł tam na nieludzkiej, obcej ziemi. Niestety, nie żyje już żadne z jego dzieci, więc zebranie informacji było bardzo trudne, niemniej udało się choć w części odtworzyć dzieje jego życia.
W książce zaprezentowałem jego dzieciństwo i młodość na Kociewiu w czasach pruskiego zaboru oraz życie i pracę leśniczego w wolnej Polsce i w latach niemieckiej okupacji. Znajdują się w niej informacje dotyczące miejsc, w których mieszkał i pracował. Jest też opis deportacji ludności z terenów Polski zajmowanych przez armię czerwoną, w tym deportacja Władysława Miłka. Książkę kończy rozdział o losach rodziny po 1945 roku.
Książka liczy 95 stron, jest bogato ilustrowana i udokumentowana materiałami źródłowymi, których spis znajduje się na jej ostatnich stronach.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania