książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Lenin. Dyktator

Lenin. Dyktator

Sebestyen V. Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-8123-261-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 624
Wymiary: 165 x 240

71.90 zł


Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Nie działał wyłącznie za pomocą terroru. Pod wieloma względami był fenomenem politycznym, demagogiem, szafującym obietnicami bez pokrycia, kłamstwami i wyznającym prostą zasadę, że cel uświęca środki. Nie był sadystą, szaleńcem ani nawet fanatykiem. Przedkładał taktykę nad doktrynalną czystość i potrafił diametralnie zmieniać zdanie, gdy było to opłacalne. W kontaktach osobistych uprzejmy dżentelmen z wyższej klasy średniej, nigdy nie zakładał mundurów ani nie pytał o szczegóły śmierci ofiar, które miały dla niego jedynie wymiar liczbowy. Stworzył system oparty na idei, że terror jest usprawiedliwiony wyższymi racjami, który został następnie udoskonalony przez Stalina. Pragnął władzy i pragnął zmienić świat. Osiągnął jedno i drugie. Bolszewicki przewrót 1917 roku postawił świat na głowie, a jeszcze sto lat później Rosja i wiele innych krajów pozostaje pod przemożnym wpływem komunizmu.

Dobry Lenin, kontra zły Stalin. Wszyscy słyszeliśmy to setki razy! Okropny Stalin miał rzekomo wprowadzić w Związku Sowieckim dyktaturę i wypaczyć "piękną ideę" Włodzimierza Iljicza. Victor Sebestyen w swojej brawurowo napisanej książce obnaża to kłamstwo. To Lenin był prawdziwym twórcą bolszewickiego totalitaryzmu. To on był ojcem czerwonego terroru, to on stworzył piekło Gułagu i to on powołał do życia tajną policję. A Stalin był tylko jego pojętnym uczniem.
Książka "Lenin. Dyktator" to pasjonująca podróż do korzeni bolszewizmu. Dla czytelników przyzwyczajonych do utartych historycznych opinii - jej lektura będzie szokiem. Wreszcie ktoś napisał prawdziwą biografię wodza rewolucji.
(Piotr Zychowicz)

Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

Victor Sebestyen - brytyjski dziennikarz pochodzenia węgierskiego. Pracował m.in. dla "London Evening Standard", "The Times", "Daily Mail" i "Newsweeka". Jako zagraniczny korespondent opisywał upadek komunizmu i wojnę w Jugosławii. Jest autorem książki poświęconej węgierskiemu powstaniu 1956 r. i upadkowi sowieckiego imperium w 1989 r.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania