książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Leksykon fabryk

Leksykon fabryk

Nowotny S. Errata - Kubara Lamina
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-95128-8-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 112
Wymiary: 170 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

54.00 zł


„Leksykon fabryk, zakładów i wytwórni Świdnicy do 1945 r.” autorstwa świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego, to praktycznie pionierska książka w zakresie tej tematyki, przedstawiająca po raz pierwszy zagadnienie historii świdnickiego przemysłu i wytwórczości w formie książkowej. Jest to trzecia pozycja serii „Biblioteka Historyczna” wydawnictwa Errata-Kubara Lamina (www.errata.pl).

Historia świdnickiego przemysłu pozostawała przez długie lata zapomniana. Nigdy nie została zresztą w pełni przebadana, a istnieją na ten temat zaledwie drobne artykuły przyczynkarskie, które często pełne są niedomówień, przeinaczeń, większych i mniejszych błędów rzeczowych. Książka w sposób hasłowy sposób omawia historie świdnickich fabryk, zakładów przemysłowych i wytwórni, które w większości powstały z lokalnej inicjatywy (zaledwie kilka było filiami większych zakładów istniejących w innych miejscowościach).

Leksykon obejmuje okres od I poł. XIX wieku (wprowadzenie do użycia maszyny parowej) do maja 1945 r. Zawiera szczegółowe informacje o około 100 firmach działających w owym czasie na terenie miasta. O niektórych z nich informacje zachowane w archiwach są zbyt nikłe, aby można je było ująć w formie odrębnego hasła, są też takie, o których nie zachowały się żadne informacje, poza nazwą. Inne, które miały charakter wytwórczy, lecz na swym wyposażeniu nie posiadały żadnej maszyny i przypominały bardziej warsztaty lub manufaktury, zatem nie znalazły miejsca w leksykonie. Głównym kryterium przyjętym przez autora pracy było bowiem wykorzystanie maszyn do pracy produkcyjnej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania