książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy

Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy

Pelc J. Wydawnictwo EDYTORIAL
Rok wydania: 2019
ISBN: 973-83-66309-02-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 211
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Na półce

28.00 zł


„Znawcy literatury ludowej dowiedli, że funkcjonujące przez stulecia do dziś opowieści i legendy wywodzą swój rodowód z dalekiej, może pogańskiej przeszłości i na osnowie autentycznych wydarzeń, przekazywanych ustnie. Wiele z nich, często nieco przeinaczonych, dotrwało do dzisiaj, zachowując niekiedy historyczną ścisłość.

Istnieje pewność, że opowieści i legendy przekazywano nie tylko dla tradycji, ale również dla przykładu i wzoru do naśladowania, akcentując przy tym pozytywne cechy bohaterów. Czasem też dla morału, że zło bywa ukarane, a wyświadczone bliźnim dobro zasługuje na nagrodę.

(…) nie tylko dawniej, ale i dziś zdarzają się narodziny legend i opowieści, wysnute z ludzkich życiorysów, niekiedy obfitujących w ciekawe wydarzenia, czasem zabawnych, częściej jednak bolesnych i wręcz tragicznych. Wówczas wystarczy uznać je za godne przekazania młodszym i z czasem staną się legendą. Tymczasem opowieści spod strzechy, szczególnie te, które bezpośrednio wiążą się z lasowiackim regionem, zachowały wiele pierwotnego autentyzmu” – ze Słowa wstępnego.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania