książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Kronika domowa Mańkowskich

Kronika domowa Mańkowskich

Mańkowski A. E. Oficyna Wydawnicza ASPRA
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-949358-0-1

Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 920
Wymiary: 215 x 300

98.00 zł


Źródłowa monografia dziejów ziemiańskiej rodziny Mańkowskich od XVIII do XX wieku. Koncentruje się przy tym na czasach od połowy XVIII stulecia po okres rewolucji w Rosji. Kronika zawiera opis losów poszczególnych gałęzi oraz członków rodu w trzech zaborach oraz poza Polską.

Nie jest to na pewno tradycyjne opracowanie genealogiczne, ani też kolejna publikacja podtrzymująca mity na temat ziemiaństwa. To książka o ludziach stających wobec wyzwań swoich czasów, o ich losach i życiowych wyborach. O typowych przedstawicielach swojej warstwy, o nonkonformistach i o „czarnych owcach”. Są oni plastycznie ukazani, przede wszystkim poprzez korespondencję rodzinną i pamiętniki. Barwne cytaty z tych źródeł ciekawie pokazują mentalność i obyczaje „obywateli ziemskich”.
- dr hab. Maciej Mycielski IH UW

„Kronika Domowa Mańkowskich jest pełną niespotykanych detali rekonstrukcją życia ziemiańskiej rodziny na wschodnim Podolu. To monografia podolskiej gałęzi Zaremba Mańkowskich, która obejmuje XVIII-XX wiek i opiera się nie tyle na wspomnieniach i pamiętnikach, co przede wszystkim na listach i dokumentach. W efekcie daje to plastyczny obraz aktywności Mańkowskich na różnych polach: rolnictwa, handlu, przemysłu, polityki oraz opisuje m.in. zagadnienia związane z edukacją dzieci, relacjami rodzinnymi, podróżami, aktywnością społeczną i kulturalną” - powiedział PAP autor książki Andrzej E. Mańkowski.


Andrzej Emeryk Mańkowski - absolwent studiów w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej (Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego) - jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących świadomości historycznej, tożsamości narodowej i etnicznej oraz genealogii różnych linii Mańkowskich herbu Jastrzębiec publikowanych od roku 1992 w takich czasopismach jak m.in.: Przegląd Wschodni, Zeszyty Ośrodka Studiów Międzynarodowych przy Senacie RP, Polska Sztuka Ludowa – Konteksty, Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Analecta Catholica (Kiszyniów), Krakowskie Czasopismo Kresowe, Wschodni Rocznik Humanistyczny i Prace Historyczno-Archiwalne.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania