książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956. Tom 5

Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956. Tom 5

Słownik biograficzny Krajewski K. (red.) Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2018
Seria: Słowniki
ISBN: 978-83-8098-476-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 894
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

63.00 zł


Piąty tom słownika zawiera 121 biogramów ludzi, którzy nie pogodzili się z powojenną rzeczywistością i w najtrudniejszych czasach prowadzili walkę o niepodległą Polskę. Znajdziemy wśród nich przedstawicieli wszystkich chyba działań powojennej konspiracji: oficerów i żołnierzy struktur poakowskich (Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"), obozu narodowego (Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), a także uczestników ruchu ludowego i piłsudczyków. Publikacja pozwala zrozumieć ich motywacje i drogi życiowe, a także formy oraz skalę oporu przeciw komunistycznej władzy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.

Podziemie niepodległościowe walczące z komunistyczną dyktaturą było do czasu powołania NSZZ "Solidarność" największym społecznym ruchem przeciwstawiającym się komunistycznemu zniewoleniu. To ludzie, których dziś nazywamy Żołnierzami Wyklętymi, pierwsi stawili opór "władzy nieludzkiej". Ocenia się, że przez szeregi podziemia przewinęło się w latach 1944-1956 nie mniej niż 200 tys. uczestników, spośród których blisko 20 tys. walczyło z bronią w ręku.

Autorami biogramów zamieszczonych w prezentowanej publikacji są znawcy powojennej historii Polski, którym udało się dotrzeć do skrywanych w okresie PRL dokumentów i świadectw.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania