książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Kernwerk 1945

Kernwerk 1945

Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej Karalus M. Pomost
wyd. II
Rok wydania: 2020
Seria: Festung Posen 1945
ISBN: 978-83-89789-49-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 240
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

37.40 zł


Wydanie II


..."Słowa Zbigniewa Szumowskiego: „Są (…) wspomnienia, relacje oraz obrazy walk o Poznań pióra radzieckich ich uczestników (niemieccy nie przejawiają większej aktywności w tym zakresie)”, które zamieścił we wstępie Bojów o Poznań 1945 przez wiele lat były traktowane dosłownie.
Tymczasem te relacje i wspomnienia istniały. Jednak z różnych przyczyn nie były one wcześniej znane polskiemu czytelnikowi.
W związku z tym przez wiele lat kulisy walk o Poznań znaliśmy tylko z jednej strony.
Ta niepełna wiedza przyczyniła się niestety również do tego, że szturm i zdobycie poznańskiej Cytadeli obrosły przez lata w mity i legendy.
Tymczasem książka Macieja Karalusa "Kernwerk 1945. Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej" tę tendencję zmienia. Autor odkrywa przed nami sprawy, o których często wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Pojawiają się w niej relacje żołnierzy niemieckich, którzy przetrwali walki, zamknięci w kazamatach Cytadeli. Te wspomnienia doskonale oddają atmosferę tamtych dni, atmosferę, której do tej pory mogliśmy się jedynie domyślać.
Pamiętać trzeba, że opis zawarty na kartach tej książki jest jedynie próbą rekonstrukcji zmagań o poznańską Cytadelę. Nie jest to również opis ostateczny ani zapewne pełny. Jest jednak pierwszym, w którym równo potraktowano relacje polskich, rosyjskich i niemieckich uczestników walk."...Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania