książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny przekrojowe
Karta nr 97

Karta nr 97

Odkrywanie historii Ośrodek KARTA
Rok wydania: 2018
ISBN: 0867-3764

Oprawa: miękka
Ilość stron: 154
Wymiary: 175 x 250

15.00 zł


Kwartalnik historyczny

TEMAT NUMERU: "Sygnały stulecia"

Stulecie 1918–2018 z perspektywy środków komunikacji i ich wpływu na polską historię. W przygotowanym temacie m.in.: depesza Piłsudskiego (1918), rozszyfrowanie Enigmy (1932), Radio Wolna Europa (1959, 1981), hakerski atak na peerelowską telewizję (1985), a także bunt internautów przeciwko cenzurze (2012). Montaż przygotowany z materiałów źródłowych z bogatym wyborem fotografii.

W NUMERZE TAKŻE:

Księżna pani – Wspomnienia Virgilii Sapiehy, żony księcia Pawła Sapiehy, która przeprowadza się do Polski w 1933 roku. Fascynujący obraz konserwatywnego świata polskiej arystokracji oraz ostatnich lat II Rzeczpospolitej, opisany przez młodą Amerykankę.

Przystanek przed niewolą – Po upadku Polski we wrześniu 1939 oficer policji wraz z grupą funkcjonariuszy, przedostaje się na Litwę, gdzie zostaje internowany. Po zajęciu Litwy przez ZSRR trafia do sowieckiej niewoli.

Podwójny portret – Marsz czerwonoarmistów w głąb Niemiec prezentowany w dwóch ujęciach: poematu przyszłego noblisty Aleksandra Sołżenicyna oraz zdjęć autorstwa Walerija Faminskiego, fotografa pracującego dla petersburskiego Muzeum Medycyny Wojskowej.

Komisarz w pałacu – Wspomnienia państwowego komisarza, który w 1945 roku przejmuje administrację majątku Pławowice, należącego do hrabiego Ludwika Hieronima Morstina i służącego za schronienie dla literatów, m.in. Leopolda Staffa.

Przegrana partia – Zdjęty przez cenzurę artykuł Jerzego Jedlickiego z 1956 roku, w którym jako młody historyk opisał fałszerstwa historiografii okresu stalinizmu.

KARTA wolności – Historia KARTY ’97 – białoruskiej organizacji opozycyjnej wobec dyktatury Aleksandra Łukaszenki – w relacji jej liderów: Andreja Sannikowa, Źmiciera Bandarenki i Natalli Radziny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania